Bloggar Lindas Bakskola Lindas jul Lindas matbröd

VÖRTFRALLOR

84 röster

De allra godaste, hembakade vörtfrallorna! Supersaftiga, mjuka och helt underbara bröd att baka till julbordet!

Frallorna går lika bra att grädda på en vanlig ugnsplåt om du inte har en pajform, men lägg dem då ganska tätt i en cirkel som på bilden. Messmöret kan bytas ut till filmjölk ELLER naturell yoghurt.

Baka ljuvligt goda vörtlimpor – klicka här för recept!

Vörtfrallor i pajform

Ca 25 st (11 st i en pajform)

50 g jäst
5 dl vatten, fingervarmt
450 g Fjällbrynt Messmör (1 burk) eller 4 1/2 dl filmjölk ELLER naturell yoghurt
2 tsk salt
1 dl mörk sirap
2 msk vörtkrydda (kan uteslutas)
ca 16 dl rågsikt

Garnering
1 ägg

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke (eller en hushållsassistent). Tillsätt vatten och Fjällbrynt Messmör och blanda tills jästen lösts upp. 

2. Tillsätt salt, sirap, vörtkrydda (kan uteslutas) och rågsikt, lite i taget mot slutet.

3. Blanda ordentligt och om degen känns för kladdig kan man tillsätta lite mer rågsikt. Knåda degen på ett mjölat bakbord i några minuter. Lägg degen i bunken och låt den jäsa under en bakduk i ca 45 minuter.

4. Dela degen i mindre frallor, ca 11 stycken får plats i en pajform. (Degen räcker till ca 25 frallor)

5. Lägg ett bakplåtspapper i botten på en pajform och lägg i ca 11 degfrallor. Pensla dem med ägg och strö över lite vetemjöl. 

6. Låt frallorna jäsa i ca 30 min i formen. Sätt ugnen på 250 grader. 

7. Grädda bröden längst ner i ugnen i ca 20 minuter. Njuta av nybakat bröd med smör och en god ost. 

Baka ljuvligt goda vörtlimpor – klicka här för recept!

Prenumerera
Notis om
guest

1 Kommentar
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Kattis
Kattis
1 år sedan

Detta bröder var helt fantastiskt gott! Fick jättemycket beröm på julafton av alla gäster. Blir alltid detta vörtbröd framöver 🙂

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Pizza i airfryer

Reklam för Cosori Airfryer VILKET KANONERBJUDANDE! Du får 15 % rabatt på Cosoris alla modeller med koden: LINDA15 KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA! Baka pizza i Cosori Airfryer – så himla enkelt och pizzan blir helt perfekt! Lika bra som på en pizzeria! PIZZA 6–8 pizzor beroende på storlek 25 g jäst4 dl vatten, fingervarmt1 …

0

Saftig saffranskaka med glasyr

Här får ni recept på en underbart god saffranskaka med glasyr, samma glasyr som man har på kärleksmums. Den är gudomligt god. Tips! Byt ut de hackade sötmandlarna på toppen till kokos! Recept Saftig saffranskaka med ljuvlig glasyr Ca 12 bitar Smet3 dl strösocker2 ägg½ g saffran (1 paket)175 g smör, smält1 ½ dl mjölk2 …

0

KÄRLEKSMUMSBROWNIES

Baka mina ljuvligt goda kärleksmumsbrownies! Underbar glasyr med kokos på toppen! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! KÄRLEKSMUMSBROWNIES Ca 12 bitar 150 g smör3 dl strösocker1/2 dl kakao1/2 tsk salt1 ¾ dl vetemjöl2 ägg Glasyr30 g smör1 msk kakao1 msk vaniljsocker3 dl florsocker1 msk kaffeev. lite vatten …

0

Tacogratäng

TACOGRATÄNG – en fantastiskt god tacogratäng som hela familjen älskar! Den här måste ni laga! Ni kommer älska den och barnen är som galna i denna maträtt. Tacos är gott och tacogratäng är ännu godare!!! Här hittar du fler goda matrecept – klicka här! TACOGRATÄNG 4–6 personer 500 g köttfärs1 påse tacokrydda1 dl vatten3 dl …

0

Saftig blåbärskaka

Saftig blåbärskaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0

MJUKA FRALLOR I AIRFRYER

Fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! REKLAM FÖR ATT BAKA FRALLOR I AIRFRYER Jag är så glad och nöjd över min airfryer! Den är så himla bra och den drar mindre el än den vanliga ugnen, vilket är suveränt! …

2

LINDAS FRUKOSTFRALLOR

Saftiga, mjuka supergoda frallor! Det här är ett favoritrecept hemma hos mig som jag bakar väldigt ofta! Frys in bröden om ta fram när du ska äta! Här hittar du fler goda, enkla brödrecept – klicka här! LINDAS FRUKOSTFRALLOR Ca 20 st 50 g jäst6 dl vatten, fingervarmt2 tsk salt3/4 dl rapsolja 14–15 dl rågsikt Garnering1 …

0

Världens godaste äppelkaka

Saftig äppelkaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0

Saftiga havrefrallor

Supergoda, saftiga, lättbakade havrefrallor! Nu ska jag dela med mig av en hemlighet… Jag ska berätta för er om den bästa ingrediensen som gör bröden luftiga, saftig och fiberrikare. Och det är FiberHUSK®. Reklam för att baka med FiberHUSK® FiberHUSK® är glutenfritt och gör degen mer lättarbetad, luftig och elastisk. FiberHUSK® innehåller fibrer och smakar …

0

Limpor i airfryer

BRÖD I AIRFRYER – baka ljuvligt goda, saftiga limpor i Cosori airfryer – så himla smidigt, enkelt och gott! REKLAM FÖR COSORI AIRFRYER ERBJUDANDE!Beställ en Cosori airfryer med 15 procent rabatt! KOD: LINDA15 Man kan tillaga det mesta i Cosori airfryer, t ex – ugnspannkaka– kyckling– grönsaker– fisk– potatis– lasagne– frallor & limpor– sockerkaka– rågsiktskakor– pizza Baka …

0

Nicecream

Gör nyttig glass av banan, jordgubbar och mjölk eller yoghurt – så himla gott och en glass man kan äta hur mycket som helst av! Mums! Här hittar du fler recept utan socker – klicka här! NICECREAM – NYTTIG JORDGUBBS– & BANANGLASS UTAN SOCKER 2 portioner 250 g frysta jordgubbar1 fryst bananca 1 dl mjölk, mild yoghurt …

0

Äppelkaka

Saftig äppelkaka som är ljuvligt god! Den är verkligen supersaftig, fluffig och extremt god! Servera gärna med vaniljsås, vispgrädde eller ät den som den är som en sockerkaka. Tips! Gör en drömgod hemgjord vaniljvisp – recept klicka här! Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här! Här hittar du …

0
1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x