Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Okategoriserade

Morotslimpa med råg

morotslimparåg1 morotslimparåg2 Morötterna i degen gör limpan extra saftig och god! Lite rågmjöl i degen tillför nyttiga fibrer. Vill man ha lite grövre limpa kan man byta ut ca ½ dl vetemjöl mot rågmjöl (totalt 2 dl rågmjöl). Har man för mycket rågmjöl i degen blir limpan tung, lite hård och jäser sämre. Tips kalljäsning! Följ receptet till punkt 3. 4: Täck formen med plastfolié och låt den jäsa i kylen över natten. Ta fram den när du vaknar och sätt på ugnen och servera nygräddat bröd till frukost! Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Morotslimpa med råg

1 st 25 g jäst 3 dl mjölk, fingervarm 1 tsk salt 2 msk rapsolja 50 g morötter, rivna ¾ dl grovt rågmjöl 7–8 dl vetemjöl  GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och rör om tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja, morötter, rågmjöl och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 50 min. 2. Knåda igenom degen på ett mjölat bakbord. Forma degen till en limpa och lägg den i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. 3. Snitta limpan med en vass kniv. Låt den jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 4. Sänk värmen till 200 grader och grädda brödet längst ner i ugnen i ca 35 min. Låt den svalna i formen.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och rör om tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja, morötter, rågmjöl och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 50 min.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölken och rör om tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja, morötter, rågmjöl och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 50 min.
2. Knåda igenom degen på ett mjölat bakbord. Forma degen till en limpa och lägg den i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
2. Knåda igenom degen på ett mjölat bakbord. Forma degen till en limpa och lägg den i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
3. Snitta limpan med en vass kniv. Låt den jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
3. Snitta limpan med en vass kniv. Låt den jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
4. Sänk värmen till 200 grader och grädda brödet längst ner i ugnen i ca 35 min. Låt den svalna i formen.
4. Sänk värmen till 200 grader och grädda brödet längst ner i ugnen i ca 35 min. Låt den svalna i formen.
  steg5 morotslimparåg1morotslimparåg5 morotslimparåg4 

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Rund kärleksmumskaka

Oerhört saftig chokladbottnen med en ljuvlig chokladglasyr och kokosflingor på toppen!

0

Fryst jordgubbscheesecake

En smulig botten och ljuvliga jordgubbar i den krämiga, frysta fyllningen är makalöst gott!

0

Saftiga blåbärsrutor med smultopp

Hela kakan görs av samma deg vilket gör den oerhört lättbakad.

0

Segmjuk blåbärskaka i limpform

Favoritkaka! Lättbakad blåbärskaka med lite segmjuka, frasiga kanter som bakas utan bakpulver.

0

Calzone – inbakad pizza

Älskade Calzone! Underbar, inbakad pizza fylld med ost, skinka, tomatsås och oregano (kan varieras).

0

Knäckig jordgubbspaj

Läckraste jordgubbspajen med ett underbart, knäckigt smultäcke.

0

Randigt brytbröd med flingsalt

Läckert, snyggt & ljuvligt gott brytbröd med flingsalt på toppen.

0

Saftig kanelbullekaka

Den perfekta picknickkakan med ljuvlig kanelbullesmak som går snabbt att slänga ihop.

0

Vitlöksbaguetter med flingsalt

Rustika & goda baguetter med vitlök & flingsalt.

0

Drottningkladdkaka

En lättgjord kaka med hallon & blåbär som är gudomligt god – en perfekt kombination!

0

Klippta morotsfrallor

Morötter i degen gör bröden extra saftiga och goda.

0