Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Okategoriserade

Segmjuk blåbärskaka i limpform

blåbärskaka2 fb En av de enklaste och godaste blåbärskakor jag bakat! Den bakas utan bakpulver vilket gör att kanterna blir lite segmjuka och det är fantastiskt gott. För att bevara de segamjuka kanterna och den knapriga ytan bör du förvara kakan invikt i bakplåtspappret i kylen. Lägg den inte i en plastpåsen för då är risken att kanterna förlorar sin konsistens.
Baka en ljuvlig blåbärskladdkaka – klicka här för recept!
Baka en ljuvlig blåbärskladdkaka – klicka här för recept! 
Här finns läckra, goda recept med äpplen! Här hittar du alla recept i Linda bakskola! Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskolaoch på Facebook: lindasbakskola 

Segmjuk blåbärskaka i limpform

8–10 bitar Lättbakad blåbärskaka med lite segmjuka, frasiga kanter som bakas utan bakpulver. 1 ägg 1 ½ dl strösocker 1 ½ dl vetemjöl 50 g smör, smält Garnering 2–3 dl blåbär, frysta eller färska 1–2 msk strösocker  GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 200 grader. Vispa ägg och strösocker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet. 2. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. 3. Lägg blåbären på smeten och strö över lite strösocker. 4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 38–40 min. Låt den svalna i formen och lyft sedan upp hela papperet med kakan ur formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Förvara kakan inslagen i bakplåtspapperet så behåller den sina lite knapriga kanter.
1. Sätt ugnen på 200 grader. Vispa ägg och strösocker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet.
1. Sätt ugnen på 200 grader. Vispa ägg och strösocker vitt och pösigt i en bunke. Vänd ner vetemjöl och smör och rör om försiktigt till en smet.
2. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
2. Häll smeten i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper.
3. Lägg blåbären på smeten och strö över lite strösocker.
3. Lägg blåbären på smeten och strö över lite strösocker.
4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 38–40 min. Låt den svalna i formen och lyft sedan upp hela papperet med kakan ur formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Förvara kakan inslagen i bakplåtspapperet så behåller den sina lite knapriga kanter.
4. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 38–40 min. Låt den svalna i formen och lyft sedan upp hela papperet med kakan ur formen. Servera den gärna med vaniljsås, glass eller vispgrädde. Förvara kakan inslagen i bakplåtspapperet så behåller den sina lite knapriga kanter.
blåbärskaka4 blåbärskaka1  

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Calzone – inbakad pizza

Älskade Calzone! Underbar, inbakad pizza fylld med ost, skinka, tomatsås och oregano (kan varieras).

0

Knäckig jordgubbspaj

Läckraste jordgubbspajen med ett underbart, knäckigt smultäcke.

0

Randigt brytbröd med flingsalt

Läckert, snyggt & ljuvligt gott brytbröd med flingsalt på toppen.

0

Saftig kanelbullekaka

Den perfekta picknickkakan med ljuvlig kanelbullesmak som går snabbt att slänga ihop.

0

Vitlöksbaguetter med flingsalt

Rustika & goda baguetter med vitlök & flingsalt.

0

Drottningkladdkaka

En lättgjord kaka med hallon & blåbär som är gudomligt god – en perfekt kombination!

0

Klippta morotsfrallor

Morötter i degen gör bröden extra saftiga och goda.

0

Enkla browniebakelser

Läckra, lättgjorda bakelser med en halvkladdig botten, vispad grädde och hackad choklad.

0

Enkla morotsbrödet i springform

Mjukt och saftigt bröd som endast jäser en gång direkt i formen.

0

Segmjuk jordgubbskaka

De segmjuka kanterna gör jordgubbskakan oemotståndligt god och festlig!

0

Brödstrutar

Fyll de superläckra brödstrutarna med t ex grönsaker, kyckling, keso eller en god röra!

0

Hönökaka

Mjuka tunna brödplattor som är en uppskattad och god klassiker.

0