Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd

Randigt brytbröd med flingsalt

randigtflingsaltbrod1 randigtflingsaltbrod6

Mycket lättbakat och gudomligt gott långpannebröd med flingsalt på toppen. Servera gärna brödet till en sallad, soppa, festlig måltid, på buffén eller ta med det på picknicken. Ja, detta bröd passar till det mesta! Och det är snyggt och trevligt att servera! Ett toppenbröd helt enkelt 😉 Snabbjäsning – Tips om du har bråttom! Hoppa över jäsningen i bunken och baka ut degen direkt i långpannan. Sätt ugnen på 50 grader. Täck över formen med en handduk. Sätt in formen i ugnen och låt den jäsa där inne med öppen ugnslucka i ca 30 min. Ta sedan ut brödet, sätt på ugnen på full värme, 250 grader, och grädda enligt receptet när ugnen blivit ordentligt varm. Då spar du lite tid. Om brödet får jäsa två gånger blir det något fluffigare, men om man äter det direkt efter gräddningen är det ljuvligt gott ändå.
Supergott vitlöksbröd i muffinsformar – klicka här för recept!
Supergott vitlöksbröd i muffinsformar – klicka här för recept!
Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Randigt brytbröd med flingsalt

1 långpanna 25 g jäst 3 dl vatten 1 tsk salt 2 msk rapsolja eller olivolja 7–8 dl vetemjöl  Garnering flingsalt GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, olja och vetemjöl, lite i taget. Rör ihop allt till en smidig deg och knåda den kraftigt i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min. Tips! Du kan hoppa över första jäsningen, läs tipset ovan! 2. Platta ut degen i en långpanna, ca 25 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper. 3. Dela degen i ca 2 cm breda längder med en degskrapa. Låt den jäsa i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 4. Pensla brödet med vatten och strö över flingsalt. 5. Grädda brödet mitt i ugnen i 8–12 min. Låt det svalna i formen.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, olja och vetemjöl, lite i taget. Rör ihop allt till en smidig deg och knåda den kraftigt i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, olja och vetemjöl, lite i taget. Rör ihop allt till en smidig deg och knåda den kraftigt i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min. Tips! Du kan hoppa över första jäsningen, läs tipset ovan!
2. Platta ut degen i en långpanna, ca 25 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper.
2. Platta ut degen i en långpanna, ca 25 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper.
3. Dela degen i ca 2 cm breda längder med en degskrapa. Låt den jäsa i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
3. Dela degen i ca 2 cm breda längder med en degskrapa. Låt den jäsa i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.
4. Pensla brödet med vatten och strö över flingsalt.
4. Pensla brödet med vatten och strö över flingsalt.
5. Grädda brödet mitt i ugnen i 8–12 min. Låt det svalna i formen.
5. Grädda brödet mitt i ugnen i 8–12 min. Låt det svalna i formen.
utvald randigtflingsaltbrod4 randigtflingsaltbrod5

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Saftig kanelbullekaka

Den perfekta picknickkakan med ljuvlig kanelbullesmak som går snabbt att slänga ihop.

0

Vitlöksbaguetter med flingsalt

Rustika & goda baguetter med vitlök & flingsalt.

0

Drottningkladdkaka

En lättgjord kaka med hallon & blåbär som är gudomligt god – en perfekt kombination!

0

Klippta morotsfrallor

Morötter i degen gör bröden extra saftiga och goda.

0

Enkla browniebakelser

Läckra, lättgjorda bakelser med en halvkladdig botten, vispad grädde och hackad choklad.

0

Enkla morotsbrödet i springform

Mjukt och saftigt bröd som endast jäser en gång direkt i formen.

0

Segmjuk jordgubbskaka

De segmjuka kanterna gör jordgubbskakan oemotståndligt god och festlig!

0

Brödstrutar

Fyll de superläckra brödstrutarna med t ex grönsaker, kyckling, keso eller en god röra!

0

Hönökaka

Mjuka tunna brödplattor som är en uppskattad och god klassiker.

0

Smulig hallon- & chokladpaj

Läcker, smulig hallonpaj med grovhackad choklad på toppen som gör den extra god.

0

Hemgjorda korvbröd

Saftiga och mjuka bröd som gör korven extra god och är mycket billigare än köpta.

0

Runt vitlöksbröd

Saftigt, mjukt bröd med en härlig vitlökssmak. Det passar bra till middag, buffé och picknick.

0