Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Okategoriserade

Nutellaglass på fat med 2 ingredienser

nutellaglass10 nutellaglass7 En av de godaste glassarna jag någonsin ätit. Och den allra enklaste att göra! Vispa ihop  vispgrädde och Nutella i en skål och frys in blandningen. Efter några timmar har du den allra ljuvligaste godaste glassen som du med stolthet kan bjuda dina vänner på. Den är underbart krämig och god. Dock är den mäktig att äta eftersom den innehåller mycket vispgrädde, men det gör också att du inte behöver äta så mycket för att stilla ditt sötsug vilket jag tycker är bra.
Baka en underbart god Daim- & kolapaj – klicka här för recept!
Baka en underbart god Daim- & kolapaj – klicka här för recept!
Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Nutellaglass med bara 2 ingredienser

Ca 1 liter 5 dl vispgrädde 400 g Nutella  Garnering (kan uteslutas) Nutella rostade hasselnötter GÖR SÅ HÄR 1. Häll grädden och Nutellan i en bunke. 2. Vispa blandningen fluffig med en elvisp. 3. Häll glasskrämen i en form eller skål, ca 1 1/2 liter. (Klä den gärna med plastfolié så släpper den från kanten om du vill stjälpa upp den på en tallrik).  Ställ den i frysen i 4–6 timmar eller tills den är genomfryst. Ringla eventuellt lite Nutella och strö rostade hasselnötter över glassen före servering (kan uteslutas). 4. Låt glassen stå framme en stund och stjälp sedan upp den på en tallrik. Garnera gärna med Nutella och rostade hasselnötter (kan uteslutas).
1. Häll grädden och Nutellan i en bunke.
1. Häll grädden och Nutellan i en bunke.
2. Vispa blandningen fluffig med en elvisp.
2. Vispa blandningen fluffig med en elvisp.
3. Häll glasskrämen i en form eller skål, ca 1 1/2 liter. Ställ den i frysen i 4–6 timmar eller tills den är genomfryst. Ringla eventuellt lite Nutella och strö rostade hasselnötter över glassen före servering (kan uteslutas).
3. Häll glasskrämen i en form eller skål, ca 1 1/2 liter. (Klä den gärna med plastfolié så släpper den från kanten om du vill stjälpa upp den på en tallrik). Ställ den i frysen i 4–6 timmar eller tills den är genomfryst. Ringla eventuellt lite Nutella och strö rostade hasselnötter över glassen före servering (kan uteslutas).
steg5
4. Låt glassen stå framme en stund och stjälp sedan upp den på en tallrik. Garnera gärna med Nutella och rostade hasselnötter (kan uteslutas). nutellaglass9 nutellaglass11 nutellaglass8
 

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Nutellaglass med bara 2 ingredienser

Ljuvligt krämig, gräddig glass som man inte kan få nog av! En av de godaste jag har ätit!

0

Baguetter med vallmofrön

Läckra baguetter med en knaprig yta och ett oerhört saftigt innanmäte. De blå vallmofröna ger brödet god smak!

0

Äppel-kanelbullekaka

Supersaftig, gudomligt god äppelkaka med smak av kanelbulle som är busenkel att göra!

0

Marshmallows

Ljuvligt gott skumgodis som är busenkelt att göra själv.

0

Scones-tekakor

Nybakat, varma scones är bland det godaste som finns till frukost!

0

Fyrflätad limpa

Klicka in och kolla hur enkelt du flätar med fyra längder!

0

Chokladtårta med bara 2 ingredienser

Underbar chokladkaka som bara smakar choklad – helt ljuvlig för chokladälskaren!

0

Coca-Colakaka med glasyr

En saftig & ljuvligt god långpannekaka med Coca-Cola i både smeten och i glasyren.

0

Jätterågsiktsrutor

Lättgjorda, saftiga och supergoda långpannebröd som passar perfekt till frukost och mellis.

0

Chokladbollskaka

Superläcker chokladbollskaka med smält choklad och kokos på toppen – perfekt till kalaset!

0

Snabba blåbärsbakelser

Gudomligt goda blåbärsbakelser toppade med krämig vispgrädde – busenkla att göra!

0