Bloggar Lindas Bakskola Lindas choklad Lindas chokladbollar Lindas godis Okategoriserade

Kokosbollar

kokosbollar3 kokosbollar1 kokosbollar5 Kokosbollar, havrebollar, chokladbollar... Kärt barn har många namn! Jag älskar i alla fall dessa godingar och rullar dem helst i kokos, men självklart går det även bra med pärlsocker eller strössel om man vill variera sig.
Gör lövtunna, knapriga, supergoda chips i mikron på bara 5 min! Klicka här för recept!
Gör lövtunna, knapriga, supergoda chips i mikron på bara 5 min! Klicka här för recept!

Kokosbollar

20–24 st beroende på storlek 8 dl havregryn 2 ½ dl florsocker 2 tsk vaniljsocker 2 msk kakao 2 dl kokos 2 msk kaffe, kallt 150 g smör, rumsvarmt ca ½ dl vatten Garnering kokos eller pärlsocker GÖR SÅ HÄR 1. Häll havregrynen i en bunke. Smula sönder dem lite grann med händerna. Tillsätt florsocker, vaniljsocker, kakao och kokos i en bunke. Nyp ihop smöret med det torra ingredienserna. Tillsätt kaffe och rör ihop. Häll i vatten, lite i taget och blanda ihop allt till en lite kladdig smet. 2. Gör bollar av degen i önskad storlek och rulla dem i kokos. Förvara dem i kylen.
1. Häll havregrynen i en bunke. Smula sönder dem lite grann med händerna. Tillsätt florsocker, vaniljsocker, Oboy och kokos i en bunke. Nyp ihop smöret med det torra ingredienserna. Tillsätt kaffe och rör ihop. Häll i mjölk (eller vatten), lite i taget och blanda ihop allt till en lite kladdig smet.
1. Häll havregrynen i en bunke. Smula sönder dem lite grann med händerna. Tillsätt florsocker, vaniljsocker, kakao och kokos i en bunke. Nyp ihop smöret med det torra ingredienserna. Tillsätt kaffe och rör ihop. Häll i vatten, lite i taget och blanda ihop allt till en lite kladdig smet.
steg2
2. Gör bollar av degen i önskad storlek och rulla dem i kokos. Förvara dem i kylen.
kokosbollar4 kokosbollar6 kokosbollar2

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Fudgecake

Den lätt kladdiga, segmjuka bottnen täcks av en magiskt god kolafudge!

0

Havrescones

Färdiga frukostbröd på 20 min – knapriga på ytan med ett saftigt innanmäte!

0

Oboybollar

Drömgoda havrebollar med Oboy i degen. Mums!

0

Chokladbollstårta

Läcker tårta som passa lika bra på barnkalaset som efter en god middag eller som fredagsmys framför tv:n.

0

Lyxig semmeltårta

En läcker, fluffig, härlig jättesemla som räcker till många!

0

Nyttig bananglass med chokladsmak

Krämig chokladbananglass med frysta bananer och kakao – nyttigt och ljuvligt gott!

0

Bananmjukglass med 2 ingredienser

Supergod, nyttig bananglass som bara består av 2 ingredienser – fryst banan och kall mjölk. Lika härlig som mjukglass i konsistensen!

0

Hallon- & blåbärsglass sockerfri

Frisk bärglass med hallon, blåbär och banan – nyttigt och supergott!

0

Bärsmoothie

Fräsch, nyttig energidrink med blandade bär – gott till frukost & mellis!

0

Nyttig bärglass

Blanda dina favoritbär och njut av sockerfri, ljuvligt god glass.

0

Pepparchips i mikron

Tunna chips med salt & grovmalen peppar. Gudomligt knapriga & goda!

0

Hemgjorda vitlökschips i mikron

Knapriga, tunna chips med salt en härlig vitlökssmak! Mycket godare och nyttigare än köpta!

0