hastkaka9 hastkaka8

GOTT & ENKELT TILL FIKAT Blixtsnabb, mumsig bakpulverkaka med kanel & socker! Den är lätt att göra och behöver inte jäsa. Kakan innehåller vanliga ingredienser som man oftast har hemma. Den tar bara några minuter att slänga ihop och sedan sköter den sig själv i ugnen.

 

 

Hastkaka

12–15 bitar

1 tsk vaniljsocker
4 tsk bakpulver
1 ½ dl strösocker
7 ½ dl vetemjöl
150 g smör, rumsvarmt
3 ½ dl filmjölk 

Fyllning
kanel
strösocker 

Garnering
kanel
pärlsocker 

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda vaniljsocker, bakpulver, strösocker och vetemjöl i en bunke. Tillsätt smöret och nyp ihop det med de torra ingredienserna. Tillsätt filmjölken och rör ihop allt till en kladdig deg.

2. Fördela hälften av degen i en smord och bröad spring, form (eller klädd med bakplåtspapper). Strö över kanel och strösocker i valfri mängd.

3. Smula över resten av degen.

4. Strö över kanel och pärlsocker i valfri mängd.

5. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 50 min. Låt den svalna i formen.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda vaniljsocker, bakpulver, strösocker och vetemjöl i en bunke. Tillsätt smöret och nyp ihop det med de torra ingredienserna. Tillsätt filmjölken och rör ihop allt till en kladdig deg.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda vaniljsocker, bakpulver, strösocker och vetemjöl i en bunke. Tillsätt smöret och nyp ihop det med de torra ingredienserna. Tillsätt filmjölken och rör ihop allt till en kladdig deg.

2. Fördela hälften av degen i en smord och bröad spring, form (eller klädd med bakplåtspapper). Strö över kanel och strösocker i valfri mängd.

2. Fördela hälften av degen i en smord och bröad spring, form (eller klädd med bakplåtspapper). Strö över kanel och strösocker i valfri mängd.

2. Fördela hälften av degen i en smord och bröad spring, form (eller klädd med bakplåtspapper). Strö över kanel och strösocker i valfri mängd.

3. Fördela hälften av degen i en smord och bröad spring, form (eller klädd med bakplåtspapper). Strö över kanel och strösocker i valfri mängd.

4. Strö över kanel och pärlsocker i valfri mängd.

4. Strö över kanel och pärlsocker i valfri mängd.

5. Grädda kakan mitt i ugnen i 30–35 min. Låt den svalna i formen.

5. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 40 min. Låt den svalna i formen.

hastkaka10 hastkaka7 hastkaka6