Ljuvligt goda, mjuka och lättbakade bröd som bakas ut direkt på plåten. Mycket enkelt och mycket gott! Vetemjölet

Tips! Gör en halv sats deg om du vill göra en plåt med bröd.

Västkustrutor i långpanna

2 st

50 g jäst
7 dl vatten, fingervarmt
2 tsk salt
1/2 dl rapsolja
16–17 dl vetemjöl (rågsikt går också bra)

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.

2. Dela degen i två bitar. Platta ut dem med mjölade händer på var sin plåt med bakplåtspapper. Kavla sista varvet med en kruskavel eller nagga med en gaffel. Låt degen jäsa under bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.

3. Grädda bröden, ett i taget, mitt i ugnen i ca 15 min. Låt dem svalna på ett galler.