Tips! Tillaga en underbar fisksoppa till vitlöksbrödet – klicka här för recept!

Ljuvligt goda, härliga vitlöksbröd som är perfekt att bjuda på till en god middag eller på en buffé eller ta med dem på en picknick. Riktigt, riktigt goda är de i alla fall, oavsett när man äter dem. Värm dem gärna lite före servering om du tar fram dem ur frysen.

Jag har bakat mina bröd i porslinsformar, men det går lika bra med vanliga pappersformar (bullformar/muffinsformar).

Vitlöksbröd

30 små bröd 

25 g jäst

4 dl vatten
, fingervarmt
2 msk rapsolja
1 ½ tsk salt

9–10 dl vetemjöl

Garnering
½ dl smält smör
ca 2 vitlöksklyftor
flingsalt
färsk persilja, hackad

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt olja, salt och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda i någon minut. Låt degen jäsa under bakduk i ca 40 min.

2. Dela degen i ca 30 bitar. Forma runda bullar och skär ett kryss i dem. Lägg dem i muffinsformar av porslin (behöver smörjas) eller papper (behöver inte smörjas). Ställ formarna på en ugnsplåt. Det går också bra att lägga bullarna direkt på en plåt klädd med bakplåtspapper. Låt bröden jäsa under bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.

3. Blanda smält smör och pressad vitlök i en skål. Pensla bröden med blandningen. Strö över flingsalt och hackad persilja.

4. Grädda bröden mitt i ugnen i 8–10 min. Håll koll på dem mot slutet av gräddningen för det går snabbt på slutet i den höga ugnsvärmen. Låt bröden svalna på ett galler.