Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd

Grovlimpa som bara jäser en gång

0 röster

En mycket lättbakad limpa med grovt mjöl i degen. Den jäser bara en gång direkt i formen vilket är smidigt och enkelt!

Tips! Baka grova grötfrallor som är mycket saftiga och goda! Klicka här för recept!

Reklam för Lindas avlånga ugnsform
BAKTIPS!
Baka gärna limpan i min avlånga ugnsform som jag tagit fram till bakning! Den har högra, raka kanter och gjord i aluminium vilket gör att gräddningen blir jämn och perfekt! Klicka här för att beställa ugnsformen!

Grovlimpa som bara jäser en gång

25 g jäst

3 dl vatten
1 tsk salt
2 msk rapsolja
2 dl rågmjöl eller grahamsmjöl
ca 5 dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke och lös upp den i vattnet. Tillsätt salt, rapsolja, rågmjöl och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter så att glutentrådarna blir starka och brödet luftigt och saftigt.

2. Forma degen till en limpa (samma längd som din limpform).

3. Lägg limpan, i en limpform, ca 1 ½ liter, klädd med bakplåtspapper. Skär snitt i degen med en vass kniv.

4. Spola upp varmvatten i diskhon, ca 5 cm. Ställ ner limpformen och låt degen jäsa under bakduk i ca 40 min (degen jäser snabbare i det varma vattnet). Sätt ugnen på 250 grader.

5. Grädda brödet längst ner i ugnen i ca 35 min. Sänk värmen till 200 grader när du sätter in brödet. Ta upp liman ur formen och låt den svalna på ett galler.

Prenumerera
Notis om
guest

2 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Karin Höjman
Karin Höjman
3 år sedan

Vårt nya favoritbröd! Så enkelt och gott!

Emtithal Majeed
Emtithal Majeed
2 år sedan

Tack för receptet, enkelt och gott.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Chokladkaka med färska jordgubbar

  En otroligt god, läcker chokladkaka fylld med färska jordgubbar. Den här är mycket uppskatt, lyxig och läcker att bjuda på! Tips! Baka en underbar jordgubbskladdkaka – klicka här för recept! Chokladkaka med färska jordgubbar 250 g mörk eller ljus choklad ca 12 jordgubbar (beroende på storlek) GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen över vattenbad. …

0

MARÄNGTÅRTA MED BÄRGRÄDDE

  En riktigt härlig, stor marängtårta som räcker till många! Jag penslar smält choklad på marängbottnen av två anledningar; dels för att det är underbart gott, men också för att marängen då inte blir blöt och mjuk av vispgrädden och bären. Man kan självklart variera fyllningen helt efter egen smak! Tips! Baka en rund marängtårta …

2

Vitlökskycklingfilé

  Oerhört mör kyckling i ugn som fullkomligt smälter i munnen och enkel att tillaga. Den låga värmen i ugnen gör kycklingen oerhört mör och saftig. Rätten passar perfekt både till middag och lunch. Om det blir kycklingfiléer över kan man äta dem kalla i en kycklingsallad. Vitlökskycklingfilé 4 portioner 4 kycklingfiléer salt Garnering 2 msk …

0

Chokladrulltårta

Rulltårtor är festliga och passar både till vardags och högtider. Gör en variant med choklad rakt igenom eller en ljus, men byt då ut alla kakao i receptet mot ½ dl vetemjöl till (det blir totalt 2 dl vetemjöl). Tips! Baka en drömrulltårta fylld med krämig vaniljsmörkräm – klicka här för recept! Chokladrulltårta 12–15 bitar 3 ägg …

0

Drömrulltårta

        LJUVLIGT GOD DRÖMRULLTÅRTA En supergod klassiker fylld med krämig vaniljsmörkräm. Det är viktigt att chokladbottnen ha kallnat helt innan man brer på smörkrämen för annars smälter den på bottnen. Förvara rulltårtan inplastad i kylskåpet. Drömrulltårta  12–15 bitar 3 ägg 1 ½ dl strösocker 1 ½ dl vetemjöl ½ dl kakao 1 tsk bakpulver …

0

Fröknäcke

  Knaprigt knäckebröd proppat med nyttiga, fiberrika frön. Fröknäcke är lika gott till frukost som tilltugg till fördrinken på festen. Eller som snacks framför tv:n på lördagskvällen. Fröna är fullproppade med nyttiga fibrer, mineraler och vitaminer. Förvara brödet i en burk med tätslutande lock. Fröknäcke Ca 20 bitar  ½ dl solrosfrön ½ dl sesamfrön ½ dl …

0

Tekakor

  Mjuka, saftiga, ljuvligt goda tekakor. Dessa bröd är riktiga favoriter som man kan äta hur många som helst. De har en rykande åtgång och alla i familjen älskar dem! Tips! Mjölken gå att byta ut mot vatten, men då blir de lite segare i konsistensen. Men supergoda ändå! Tekakor 50 g jäst 6 dl …

0

Hallonmazarinkaka

  En lyxig, underbar mazarinkaka med härlig hallonglasyr. En riktig konditorikaka som man lätt bakar själv. En riktig höjdare som garanterat gör succé på fikabordet! Tips! Baka klassiska mazariner – klicka här för recept! Hallonmazarinkaka Ca 12 bitar Mördeg 5 dl vetemjöl 200 g 
smör, rumsvarmt 1 ½ dl strösocker Mazarinfyllning 200 g 
mandelmassa 100 …

0

Rostad potatis & morötter

  Potatis- och morötter som är rostade i ugnen är ljuvligt gott! Ett tillbehör som passar till många maträtter. T ex kött, kyckling, köttfärsrätter  m m. Potatisfakta: Potatis ska tillagas på hög värme. Om den tillagas i låg värme, men under lång tid kan det bli en hård kärna i mitten av potatisen. Temperaturen 50-60 grader …

0

Knådfria frallor 

  Enkla frallor som är gudomligt goda att äta nygräddade. De är lättbakade och passar perfekt att slänga ihop när man enkelt vill ha nybakat bröd! Ett lättgjort bröd för barn som vill lära sig baka bröd. Tips! Pensla degen med vatten och strö över solroskärnor, linfrön eller sesamfrön på bröden före gräddning. Knådfria frallor  …

0

Bacon och pastagratäng

  Bacon och pastagratäng – en riktigt god, lättlagad vardagsrätt till hela familjen. Både vuxna och barn gillar denna enkla vardagsrätt. Använd valfri pasta och det går bra att byta ut bacon mot valfri korv. Fler middagstips! Tillaga kycklingfilé i sötsur sås, en riktig god vardagsrätt! Klicka här för recept! Bacon och pastagratäng 4–6 portioner …

0

Marängtårta

  Frasig marängtårta med fluffig bärgrädde och choklad ringlad på toppen! Magiskt god tårta som passar alla sommarens kalas, fester, avslutningar, midsommar och middagsbjudningar. Hallonen kan bytas ut mot valfria bär och frukt. Tips! Baka en gudomligt god marängtårta i långpanna – klicka här för recept! Marängtårta 10–12 bitar Marängbotten: 4 äggvitor 2 ½ dl strösocker …

0
2
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x