Råstekt potatis är lyxigt, lättlagat och ljuvligt gott.

Råstekt potatis är underbart gott! Råstekt potatis passar till det mesta; kött, kyckling, vegomat och grönsaksrätter. En riktig potatisfavorit som gör hela måltiden festligare. Råstekt potatis kan ätas både till vardag och fest. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Gott till potatisen:
Guacamole – klicka här!
Stekt avocado – klicka här!
Tzatziki – klicka här!
Tomat- och mozzarellasallad – klicka här!

Råstekt potatis

potatis i önskad mängd, ca 200 g per person
smör (eller rapsolja)
2–3 vitlöksklyftor
salt

GÖR SÅ HÄR
1. Skala potatisen (eller använd tvättad potatis) och skär den i skivor, ca 1/2 cm tunna.

2. Värm upp en stekpanna. Smält smör i stekpannan (eller tillsätt olja) och pressa ner en vitlöksklyfta (en klyfta i varje stekomgång).

3. Lägg ner potatisarna i pannan. Salta. Stek på medelvärme tills potatisen får en gyllenbrun färg och mjuknar. Vänd på dem och stek på andra sidan tills de får en gyllenbrun färg där också och är mjuka rakt igenom. Reglera värmen så att potatisen inte bränns. Stek potatis i flera omgångar om ni är många. Eller stek i två stekpannor samtidigt.

Mata att servera till råstekt potatis: ! Couer de filé chicken – klicka här!