Bloggar Lindas äpplen Lindas Bakskola Lindas matbröd Promotion

slarviga äppelfrallor


I samarbete med Ankarsrum
. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här!


I samarbete med Ankarsrum
. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här!

HEMBAKADE, SLARVIGA ÄPPELFRALLOR Rivet äpple i degen gör frallorna väldigt mjuka, saftiga och goda. Degen innehåller även fibrer som är nyttigt och bra för kroppen. Ett frukostbröd som går bra att frysa in. De är även goda till en varm soppa eller en fräsch sallad. Jag kallar dem slarviga för jag formar inte degfrallorna, utan delar dem bara i bitar och lägger dem direkt på plåten. De blir släta och vackra ändå under gräddningen.

Degen har jag knådat i min Ankarsrum köksassistent som gör glutentrådarna starka vilket i slutändan gör att brödet blir oerhört luftigt och mjukt under gräddningen. Utan bra knådning av degen blir brödet platt och kompakt. Knådningen är en väldigt viktig process i bröd som innehåller jäst.
Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här!

Tips! Mjölken gå att byta ut mot vatten, och då blir det konsistensen lite mer rustik. Men supergoda ändå!

SLARVIGA ÄPPELFRALLOR

Ca 20 st

50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm
2 tsk salt
3 äpplen, skalade och rivna
150 g smör, rumsvarmt
3 dl grahamsmjöl
14–15 dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i degbunken och tillsätt mjölken. Sätt i gång assistenten på låg hastighet. Tillsätt salt, rivet äpple, smör, grahamsmjöl och vetemjöl, lite i taget. Kör degen i ca 5 min. 

2. Strö lite vetemjöl över degen och sätt på jäslocket. Låt degen jäsa under bakduk i ca 45 min.

3.  Rulla degen i vetemjöl på ett bakbord. Dela degen i ca 20 bitar, för hand, med en sax eller kniv. Du behöver inte forma dem runda, de blir släta och fina när de jäser och gräddas. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper.

4. Strö lite mjöl över frallorna. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader.

5. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 15 min. Låt dem svalna på ett galler under bakduk.

Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här!


Prenumerera
Notis om
guest

3 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Gunilla
Gunilla
3 år sedan

Ser ut att vara ett lätt och bra recept som måste provas i morgon.

Karin Bolin Persson
Karin Bolin Persson
3 år sedan

Fantastiska och goda recept

Monica Danell
Monica Danell
3 år sedan

Oj vika goda frallor lätt bakad tack Linda

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Banankladdkaka

Vill du ha fler bra recept från Lindas bakskola – köp någon av Lindas fem bakböcker med nya, härliga recept som också har steg-för-stegbilder som visar hur man göra! Klicka här och beställ! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Banankladdkaka är ljuvligt gott. Choklad och banan är en helt perfekt kombo och den här kladdkakan har en …

0

citroncheesecake

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Cheesecake – en riktig klassiker som är himmelskt god! En lyxig, superläcker cheesecake som alltid är uppskattad och fantastiskt god att bjuda på! Här får ni ett riktigt toppenrecept! CITRONCHEESECAKE Ca 12 bitar Botten300 g Digestivekex125 g smör, smält Fyllning600 g färskost, t ex Philadelphia4 ägg2 1/2 dl strösocker2 …

0

KESOBRÖD UTAN MJÖL lågkolhydrat

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) KESOBRÖD utan vetemjöl som har en mjuk, lite pannkaksliknande konsistens, men det är supergott! Och varje skiva innehåller bara 2, 3 g kolhydrater. Det här brödet innehåller även protein vilket är bra att få i sig till frukost. 28 kolhydrater för hela smeten2,3 kH …

2

Grova fröfrallor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Grova fröfrallor fyllda med massor av fibrer och nyttiga frön. Supergoda, rustika och lätta att baka. Välj de frön du har hemma t ex solroskärnor, linfrön, sesamfrön, pumpafrön, psylliumfrön m m. Frallorna går bra att frysa in och ta fram och tina när …

3
I betalt samarbete med Ankarsrum

Äppeltekakor

I betalt samarbete med Ankarsrum Tips! Titta på Ankarsrums assistenter och tillbehör – klicka här! ÄPPELTEKAKOR Rivet äpple i degen gör tekakorna ännu godare och saftigare. Dessa ljuvliga äppeltekakor är perfekt som frukostbröd, men även goda till en varm soppa eller en fräsch sallad.  Degen har jag knådat i min Ankarsrum köksassistent som gör glutentrådarna …

Kalljästa frallor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kalljästa frallor – gör degen på kvällen och låt den jäsa i kylen över natten. Grädda direkt när du vaknar och njut av underbara, nygräddade bröd till frukost! Eller gör degen på morgonen och servera nygräddade bröd till middagen! FaktaMjölk i degen gör frallorna …

1

Het kycklinggratäng allt-i-ett

Het kycklinggratäng allt-i-ett. En underbart god, lättlagad och hälsosam maträtt som innehåller 436 kcal/portion (läs hela näringsinnehållet nedan). Denna rätt passar både vardag och fest och portionerna är rejält tilltagna. Om du delar hela rätten i sex portioner blir det 290 kcal/portion. Det är så smart att tillaga alla ingredienser; kyckling, potatis, grönsaker och sås …

0

ÄPPELKAKA UTAN SOCKER OCH MJÖL

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Den här äppelkakan är ljuvligt god och man kan inte tro att den inte innehåller vanligt socker eller vetemjöl. Istället innehåller den Use Like Sugar som inte påverkar blodsockret och mandelmjöl som innehåller minimalt med kolhdrater. Perfekt för diabetiker och andra som vill …

2

FRÖLIMPA UTAN VETEMJÖL

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En nyttig limpa fylld med frön och degen är baserad på havremjöl istället för vetemjöl. En supergod, nyttig limpa fylld med fibrer som påverkar blodsockret mindre än vanligt bröd. Frys gärna in limpan i skivor och ta fram önskat antal när du ska …

5

laxgratäng

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) LAXGRATÄNG Lax i ugn med potatismos är en riktig favoriträtt i min familj! Fantastiskt gott och mycket lätt att tillaga. Det är så enkelt att tillaga maten i ugnen, det går fort, blir saftigt och smakrikt och maten sköter sig själv. Laxgratäng 6 …

0

blåbärspaj

En ljuvligt god smulpaj som har en rykande åtgång. Ett klassiskt mycket gott recept som alltid är uppskattat! Tips! Baka små blåbärspajer i muffinsform – klicka här för recept! Tips! Baka superläckra, supregoda blåbärsmuffins – klicka här för recept! Blåbärspaj 8–10 personer Fyllningca 5 dl blåbär1 msk potatismjöl1 msk strösocker Smuldeg3 dl vetemjöl1 dl havregryn¾ dl …

0

potatisbullar

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Hemgjorda potatisbullar är så himla gott! Aldrig mer färdigköpta när man smakat dessa! Barnen fullkomligt trycker i sig dem och antingen kan man äta dem med en klick lingonsylt eller som ett tillbehör till t ex bacon, fläsk, köttbullar, kött, kyckling eller någon …

1
3
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x