Lindas Bakskola Bloggar Lindas diabetesrecept Lindas matbröd Lindas nyttiga Lindas små bröd

Kesofrallor utan mjöl

966 röster
Titta på filmen som visar hur man gör – klicka på filmen ovan!

NYTTIGT KESOBRÖD UTAN MJÖL Baka bröd utan vetemjöl. Keso och havregryn är grunden i dessa otroligt saftiga och goda bröd. Och de behöver inte jäsa. Mycket enkla att baka!

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du mer inspiration och fler recept!

Kesofrallor utan mjöl

Ca 14 st st
10 dl havregryn
3/4 tsk salt
1 msk bakpulver
7 ägg
500 g Keso (valfri fetthalt)


Garnering
sesamfrön (kan uteslutas)

GÖR SÅ HÄR
1. Sätt ugnen på 250 grader. Blanda havregryn, salt och bakpulver i en bunke. Rör om ordentligt.

2. Tillsätt ägg och Keso och rör om ordentligt. Låt blandningen stå och dra sig i ca 10 min.

3. Forma runda frallor och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. 

4. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 20 min. Sänk värmen till 225 grader efter halva gräddningstiden. Låt dem svalna på plåten. Låt bröden kallna helt innan du skär isär dem med en kniv.
TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Prenumerera
Notis om
guest

10 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Stella
Stella
3 år sedan

Går det att frysa dem tror du?

Josefine Kiviluoma
Josefine Kiviluoma
3 år sedan

Jag råkade ge bullarna 3 stjärnor fast ville läsa recensioner

Inger Fargve
Inger Fargve
3 år sedan

Ska det vara 7 ägg ?????

Therese Svensson
Therese Svensson
3 år sedan

Bara äääälskar det här brödet!! Jag brukar även lägga i en riven morot och en halv tesked kardemumma, supergott:)

Mikael
Mikael
3 år sedan

Det här måste jag prova ser jättegoda ut!🙂

Maria
Maria
9 månader sedan

La i keso chilli paprika blandat med vanlig keso.
Blev jättegoa bullar

Oscar
Oscar
2 månader sedan

När du bakar dessa frallor, så blir det just rätt, kullarna sjunger av glädje. 5 stjärnor av 5! ❤️

pacha-hits-just-right
Jeanette
Jeanette
2 månader sedan

Går dessa att frysa in? 😊

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Hönökaka på plåt

I annonssamarbete med Ankarsrum. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Hönökakor är ett klassiskt, platt bröd som brukar bakas ut i rundlar som delas på mitten. Men jag har förenklat och kavlat ut degen på en plåt istället. Smaken är såklart densamma och likagod, bara enklare att baka.  Tips!Det är …

6

Kycklingfilé och klyftpotatis för en person

Snabbt, enkelt och ljuvligt gott! En hel måltid som tillagas i en och samma ugnsform direkt i ugnen. Kycklingfilé och klyftpotatis är alltid gott och enklare matlagning än så här blir det inte. Servera gärna med tzatziki, guacamole eller currysås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingfilé & klyftpotatis för en person Ingredienser:1 kycklingfilé2–3 potatisarrapsolja/olivoljasaltpeppar …

0

Rårakor råraka

RÅRAKA Rårakor är lättgjord och lyxig potatisplätt som passar perfekt som förrätt, enkel lunch eller middag. Man river potatis som steks till tunna krispiga plättar. Garnera rårakan med hackad rödlök, löjrom (eller stenbitsrom), crème fraische/gräddfil och dill eller gräslök. Obs – receptet är för 1 person: Jag har skrivit nedanstående mängder ungefär per person. Självklart …

1

Brownietårta med chokladtryffel

I betalt samarbete med Tweek Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak.  Jag vill verkligen tipsa er alla om Tweeks Easter Eggs! De …

0

Blomkålsbiffar

Att göra blomkålsbiffar är väldigt enkelt. De är så himla goda, vegetariska och kan ätas ihop med en sallad och t ex tzatziki, ajvar relish eller guacamole. Eller ät dem som tillbehör till någon maträtt du gillar. Du kan använda ett färsk blomkålshuvud eller köpa fryst blomkål som får tina. Blomkålsbiffar Ca 4 personer 1 …

3

Banankaka i micron

Klicka på filmen och kolla hur enkelt man bakar banankakan i micron! En mycket lätt och himmelskt god banankaka som tillagas på 1–2 minuter i mikron. Perfekt när man vill njuta av något gott snabbt! Man kan bestämma lite själv om man vill att den ska vara lite lätt kladdig, som en kladdkaka eller mer …

2

Sirapsfrallor

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka! Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet …

6

Kycklingpasta allt-i-ett

Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter smak. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingpasta …

0

Banancookies med havregryn

Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti.  Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttiga Banancookies med havregryn 15 st 2 bananer1 tsk bakpulver1 msk kakao4 dl …

6

Geléhjärtan

Jag önskar alla en fin alla hjärtans dag med massor av kärlek❤! Överraska en kär vän med hemgjorda geléhallonhjärtan! De är enkla att göra och ljuvligt goda! Tips! Jag gjöt mina geléhjärtan i Ikeas isform Plastis, men man kan använda vilka isformar man vill, även om de inte föreställer hjärtan. Geléhallonhjärtan Ca 30 st Så …

0

Kyckling i sås i ugn

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En mycket enkel rätt att tillaga och kyckling blir extra saftig när den tillagas i den låga ugnsvärmen. Servera med ris, pasta, potatis eller bulgur och en fräsch sallad. Kyckling i sås i ugn 4 portioner 4 kycklingfiléersaltpeppar curry och/eller chiliflakesSås3 dl vispgrädde (eller 2 dl vispgrädde + 1 …

0

Fetaostpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) FETAOSTPASTA Tomater, fetaost och pasta som blanda i en ugnsform – ljuvlig gott och enkelt att tillaga! Ät pastarätten som den är eller servera med t ex kycklingfilé, en köttbit eller en vegobiff och en fräsch sallad. Fetaostpasta 20 cocktailtomater1 paket fetaost (eller mozzarella)salt svartpeppar2 vitlöksklyftor2 msk olivolja eller rapsoljafärsk …

0
10
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x