Lindas Bakskola Airfryer recept Bloggar Lindas kyckling Lindas mat Lindas mat i ugn Lindas nyttig mat

Kyckling och klyftpotatis i Cosori airfryer

152 röster
Kycklingfilé, klyftpotatis, broccoli och cocktailtomater – allt tillagat i en och samma korg i Cosori airfryer.

Reklam för Cosori Airfryer

COSORI AIRFRYER – ENKLASTE MATLAGNINGEN JAG TESTAT
Jag har hittat ett nytt sätt att laga mat – i Cosoris airfryer. Så himla smidigt, enkelt och gott! Cosoris airfryer är som en liten ugn, som man kan ta med sig och använda vart man än är, så länge det finns el.

ALLT-I-ETT
Att tillaga hela middagen på en och samma gång är det smidigaste och bästa. Det tar bara några minuter att förbereda ingredienserna och sedan sköter Cosori airfryer hela tillagningen.

Jag har tillagat kycklingfilé, klyftpotatis, broccoli och cocktailtomater – allt i samma gryta. Superenkelt och supergott!

Jag rekommenderar verkligen att köpa en Cosori airfryer, ni kommer spara så mycket tid på matlagning och bakning. Det är så enkelt!
Ni får 10 % rabatt med min kod: linda10 – klicka här för att se alla Cosoris färger och tillbehör!

Alla borde ha en denna airfryer hemma! Så enkel och bra matlagning!

Här får ni mitt recept:

KYCKLINGFILÉ, KLYFTPOTATIS, BROCCOLI & COCKTAILTOMATER

2 kycklingfiléer
1 msk olja
1 msk soja
curry
chiliflakes
salt


5 potatisar
olja
salt

broccoli
cocktailtomater

GÖR SÅ HÄR

  1. Pensla kycklingfiléerna med en blandning av olja och soja. Krydda med valfria kryddor (jag hade curry, chiliflakes och salt)
  2. Skär potatisen i klyftor. Blanda potatisklyftorna med lite olja och salta dem (det går bra även utan olja, men de blir lite krispigare med olja).
  3. Lägg kyckling, potatisklyftor, broccoli och cocktailtomater i korgen i din Cosori airfryer.
  4. Tryck igång din Cosori airfryer. Tryck på kycklingsymbolen (180 grader i 25 minuter). Tryck på START.

    Tiden kan variera lite beroende på storleken på dina kycklingfiléer och potatisbitar. Om du har mindre kyckling och potatis än jag på bilderna så kan du köra i 20 minuter.

    Om kycklingen inte skulle vara värdig i mitten när man tar ut den så kan man köra i någon minut till.

    Här hittar ni massor av goda recept ni kan tillaga och baka i Cosori airfryer – klicka här!
Kycklingfilé, klyftpotatis, broccoli och cocktailtomater – allt tillagat i en och samma korg i Cosori airfryer.
Klicka på videon för att se hur man tillagar maten i Cosori airfryer.

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Citronkärleksmums

Sötsyrliga, saftiga citronrutor med härlig citronglasyr. Kärleksmums är en klassiker, men då med choklad. Denna variant med citron är gudomligt god och rekommenderas varmt. Citronkärleksmums Ca 20 bitar 4 ägg3 dl strösocker1 msk vaniljsocker1 msk bakpulver150 g smör, smält1 ½ dl mjölk5 dl vetemjöl 1 citron, finrivet skal Glasyr5 dl florsocker1 msk vaniljsocker75 g smör, smält3–4 msk pressad …

1

ENKLA BAGELS

ENKLA BAGELS Klassiska bagels brukar kokas i vatten före gräddning, men jag har gjort en enklare variant där jag hoppar över det momentet. Ljuvligt goda bröd som passar både frukost, mellanmål, picknick och buffé. Enkla bagels 12 st 50 g jäst6 dl vatten, fingervarmt2 tsk salt3 msk rapsolja7 dl rågsiktca 7 dl vetemjöl Garnering1 ägg, …

0

BONDFRALLOR

BONDFRALLOR Mjuka, oerhört fluffiga och härliga frallor som även kan kalljäsa i kylen över natten. Gör degen på kvällen och låt frallorna jäsa på plåten i kylen över natten. Grädda brödet direkt när du vaknar och njut av nybakat till frukost. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt …

2

POLARFRALLOR I SPRINGFORM

REKLAM FÖR ANKARSRUM Fantastiskt fluffiga, mjuka och goda frallor med sirap i degen. De allra saftigaste bröden man kan baka själv kan jag nästan lova.  Tips!Jag älskar att göra bröddeg och bulldeg i min Ankarsrum assistent, det är väldigt enkelt, inget kladd och glutentrådarna blir ordentligt starta! Det gör brödet fluffigare, saftigare och högre! Det …

1

NYTTIG BLÅBÄRSGLASS

En ljuvligt god blåbärsglass utan tillsatt socker eller grädde. Den är fantastiskt krämig och god! Och innehåller bara banan, blåbär och naturell yoghurt! SUPERENKEL OCH SUPERGOD!!! NYTTIG BLÅBÄRSGLASS 2 bananer, fryst i skivor3 dl blåbär, frysta1 dl naturell yoghurt, kvarg (eller mjölk) GÖR SÅ HÄR Mixa frysta bananskivor och frysta blåbär ihop med naturell yoghurt …

0

POLARFRALLOR

Polarfrallor – fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! Baka i Airfryer!GÖR SÅ HÄR:Gör en halv sats deg. Dela degen i 9 frallor. Följ punkt 1–3. Grädda frallorna i 200 grader i din airfryer i 12–15 minuter. Här hittar du …

1

Flygande Jacob

Flygande Jacob är en klassiker som innehåller kyckling, banan, stekt bacon, vispad grädde, chilisås och salta rostade jordnötter. En grymt god maträtt som hela min familj älskar! Tips! Tillaga en ljuvligt god kycklingköttfärssås till din pasta! Klicka här för recept! Flygande Jacob 4–6 personer 2 grillade kycklingar eller 4 stekta kycklingfiléeritaliensk salladskrydda2 bananer5 dl vispgrädde1 …

0

SMÖRDEGSSEMLOR

SMÖRDEGSSEMLOR Gör semlor av färdigköpt smördeg, sååååå himla gott och mycket enkelt att göra. Du slippa knåda deg och jäsa. Köp en färdig smördegsrulle (av valfritt märke) och baka de ljuvligaste semlorna. De är inte alls lika mäktiga och söta som vanliga semlor! Tips! Om man inte vill baka så många semlor kan man frysa …

0

Bananbröd

BANANBRÖD Nyttigt bananbröd som jag kryddat med kanel. Så himla gott! Man kan utesluta kanelen om man vill, då blir det mer vanlig brödsmak, men med kanel blir det som ett nyttigt fikabröd helt utan socker. Jag älskar brödet med kanel, så himla gott! Här hittar du fler goda, enkla bröd – klicka här! Bananbröd …

0

KESOGRATÄNG

Kesogratäng är en nyttig och supergod maträtt! Servera gärna din Kesogratäng med en fräsch sallad. Kesogratängen innehåller väldigt få kolhydrater. Perfekt för den som vill äta lite kolhydrater (uppskattat hos diabetiker). Till diabetiker: 500 gr Keso 4 % = 8.5 gram kHHela formen innehåller totalt 10 gram kolhydrater. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Här hittar du fler goda …

0

Chokladkolapaj

En ljuvligt god chokladkolapaj. Botten består av smulade Ballerinakakor och är fylld med en krämig, underbar chokladkolakräm. På toppen har jag spritsat härliga gräddtoppar. Så himla god! Chokladkolapaj 12 bitar Botten 2 pkt Ballerina (valfri sort)80 g smör, smält Chokladkolakräm3 dl vispgrädde1 dl ljus sirap2 dl strösocker1 msk kakao50 g smör150 g mörk choklad (eller mjölkchoklad) Garnering2 …

0

BANANGLASS

Nicecream – nyttig bananglass gjord av mjölk och banan! Den är fantastiskt god, krämig och lätt att göra! Ät glassen direkt när den är färdiggjord för när man fryser in den blir den hård och inte alls lika krämig. BANANGLASS 2 frysta bananer1 msk kakao (eller 1 tsk kanel)1–2 dl mjölk (eller havremjölk) GÖR SÅ …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x