Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas små bröd

POLARFRALLOR I SPRINGFORM

149 röster
Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.
Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

REKLAM FÖR ANKARSRUM

Fantastiskt fluffiga, mjuka och goda frallor med sirap i degen. De allra saftigaste bröden man kan baka själv kan jag nästan lova. 

Tips!
Jag älskar att göra bröddeg och bulldeg i min Ankarsrum assistent, det är väldigt enkelt, inget kladd och glutentrådarna blir ordentligt starta! Det gör brödet fluffigare, saftigare och högre! Det är svårt att knåda degen tillräckligt för hand.

Det är viktigt att knåda degen i assistenten i 5–8 minuter så att glutentrådarna i degen blir ordentligt starka. Ankarsrum gör hela jobbet 🙂

Här hittar du fler goda, enkla bröd – klicka här!

Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

POLARFRALLOR I SPRINGFORM

14 st (två springformar)

Gör en halv sats deg om du vill baka ut i en springform.

Deg
50 g jäst
6 dl mjölk, fingervarm
50 g smör, rumsvarmt (eller 1/2 dl rapsolja)
2 tsk salt
1 dl sirap, ljus eller mörk
16–17 dl rågsikt

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i bunken. Sätt på assistenten på lägsta hastighet. Tillsätt mjölken. Tillsätt smör, salt, sirap och rågsikt, lite i taget mot slutet. Låt degen knådas i ca 5 minuter i Ankarsrums assistent. Strö över lite mjöl, sätt på deglocket och låt degen jäsa i ca 45 minuter.

2. Ta fram två springformar, ca 24 cm i diameter och lägg i ett bakplåtspapper i varje. 

3. Dela degen i två bitar. Dela varje bit i 7 mindre bitar.

4. Forma degbitarna till runda bollar och lägg 7 stycken i varje pajform. Tryck ca 6 hål i varje fralla med baksidan på t ex sked eller ett annat runt skaft (doppa skaftet i mjöl så det inte fastnar).

5. Låt frallorna jäsa i formen under bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 230 grader.

6. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 18 minuter. Knäpp upp formen och låt bröden svalna.

Fakta Ankarsrum assistent

– Svensktillverkad köksassistent som både underlättar i köket och är snygg på köksbänken.

– Stark motor på 1500 W Den öppna kitteln gör det lätt att tillsätta ingredienser och att se och känna på degen. som kan hantera upp till 5 kg deg.

– Den öppna kitteln gör det lätt att tillsätta ingredienser och att se och känna på degen. 

– Kitteln rymmer hela 7 liter i volym.

– Ankarsrum har en mängd olika tillbehör att välja – du kan göra egen korv, burgare, bröd, pasta, äppelmos, smoothie m m.

– Assistenten finns i 14 olika färger

Kolla in Ankarsrums Assistent här – titta på deras olika färger, tillbehör m m.

Prenumerera
Notis om
guest

1 Kommentar
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Eva Jonasson
Eva Jonasson
2 år sedan

Favorit bullar till utefikat. Med smör och ost.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

NYTTIG BLÅBÄRSGLASS

En ljuvligt god blåbärsglass utan tillsatt socker eller grädde. Den är fantastiskt krämig och god! Och innehåller bara banan, blåbär och naturell yoghurt! SUPERENKEL OCH SUPERGOD!!! NYTTIG BLÅBÄRSGLASS 2 bananer, fryst i skivor3 dl blåbär, frysta1 dl naturell yoghurt, kvarg (eller mjölk) GÖR SÅ HÄR Mixa frysta bananskivor och frysta blåbär ihop med naturell yoghurt …

0

POLARFRALLOR

Polarfrallor – fluffiga, härliga, mjuka frallor som är makalöst goda! Nybakat bröd när det är som allra godast! Bröden går bra att frysa in! Baka i Airfryer!GÖR SÅ HÄR:Gör en halv sats deg. Dela degen i 9 frallor. Följ punkt 1–3. Grädda frallorna i 200 grader i din airfryer i 12–15 minuter. Här hittar du …

1

Flygande Jacob

Flygande Jacob är en klassiker som innehåller kyckling, banan, stekt bacon, vispad grädde, chilisås och salta rostade jordnötter. En grymt god maträtt som hela min familj älskar! Tips! Tillaga en ljuvligt god kycklingköttfärssås till din pasta! Klicka här för recept! Flygande Jacob 4–6 personer 2 grillade kycklingar eller 4 stekta kycklingfiléeritaliensk salladskrydda2 bananer5 dl vispgrädde1 …

0

SMÖRDEGSSEMLOR

SMÖRDEGSSEMLOR Gör semlor av färdigköpt smördeg, sååååå himla gott och mycket enkelt att göra. Du slippa knåda deg och jäsa. Köp en färdig smördegsrulle (av valfritt märke) och baka de ljuvligaste semlorna. De är inte alls lika mäktiga och söta som vanliga semlor! Tips! Om man inte vill baka så många semlor kan man frysa …

0

Bananbröd

BANANBRÖD Nyttigt bananbröd som jag kryddat med kanel. Så himla gott! Man kan utesluta kanelen om man vill, då blir det mer vanlig brödsmak, men med kanel blir det som ett nyttigt fikabröd helt utan socker. Jag älskar brödet med kanel, så himla gott! Här hittar du fler goda, enkla bröd – klicka här! Bananbröd …

0

KESOGRATÄNG

Kesogratäng är en nyttig och supergod maträtt! Servera gärna din Kesogratäng med en fräsch sallad. Kesogratängen innehåller väldigt få kolhydrater. Perfekt för den som vill äta lite kolhydrater (uppskattat hos diabetiker). Till diabetiker: 500 gr Keso 4 % = 8.5 gram kHHela formen innehåller totalt 10 gram kolhydrater. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Här hittar du fler goda …

0

Chokladkolapaj

En ljuvligt god chokladkolapaj. Botten består av smulade Ballerinakakor och är fylld med en krämig, underbar chokladkolakräm. På toppen har jag spritsat härliga gräddtoppar. Så himla god! Chokladkolapaj 12 bitar Botten 2 pkt Ballerina (valfri sort)80 g smör, smält Chokladkolakräm3 dl vispgrädde1 dl ljus sirap2 dl strösocker1 msk kakao50 g smör150 g mörk choklad (eller mjölkchoklad) Garnering2 …

0

BANANGLASS

Nicecream – nyttig bananglass gjord av mjölk och banan! Den är fantastiskt god, krämig och lätt att göra! Ät glassen direkt när den är färdiggjord för när man fryser in den blir den hård och inte alls lika krämig. BANANGLASS 2 frysta bananer1 msk kakao (eller 1 tsk kanel)1–2 dl mjölk (eller havremjölk) GÖR SÅ …

0

Kanelbullesockerkaka i långpanna

Jag har tagit fram en långpanna/bakform som är helt perfekt att baka bröd, bullar och mjuka kakor i. Den har de perfekta måtten och jag kommer dela massor av bra recept som ni kan baka i denna form! Reklam för min nya ugnsplåt. Beställ gärna min favorit ugnsplåt här – klicka! Här får ni ett underbart gott …

1

POLARKAKOR

RECEPT – POLARKAKOR Hembakta, mjuka, runda brödkakor som är ljuvligt goda! Polarkakor är ett populärt köpebröd, men min hembakta variant är ännu godare! Tips! Frys in bröden samma dag de bakas och ta fram och tina dem när du ska äta. Då smakar de som nybakta hela tiden. Ljust bröd blir snabbt torrt och kompakt …

1

Fiskgratäng

En supergod fiskgratäng som är väldigt enkelt att tillaga! Använd valfri fisk, t ex torsk, lax eller annan fisk. Passar lika bra på vardagar som på helgen när man vill äta lite festligare. Tips! Smaksätt såsen med lite rivet citronskal eller riven pepparrot Fiskgratäng 6 personer 6 fiskfiléer av valfri sortsaltsvartpepparpotatismos (för 6 personer) recept …

0

Lasagne i stekpanna

LASAGNE I STEKPANNA Allt tillgas i en och samma stekpanna och resultatet blir den allra godaste lasagnen. Att tillaga lasagne i en stekpanna är väldigt enkelt och fantastiskt gott! Det här är ett nytt favoritrecept hemma i min familj! Sååå gott! Tänk på att du behöver ha en stor stekpanna med hög kant, annars får du halvera …

0
1
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x