Bloggar Lindas Bakskola Lindas matbröd Lindas pizza Okategoriserade

Hemgjorda Gorbys piroger

23 röster
gorbysutvald2 gorbyspiroger7 gorbyspiroger13 Underbara, hemgjorda piroger inspirerade av köpepilogerna Gorby! Men de här är mycket godare! De har en rykande åtgång och mina barn blev helt lyriska när de fick smaka dem! Och även vi vuxna. De är allra godast nybakade, men går också bra att frysa in och ta fram när man är hungrig och vill värma något snabbt. De passar bra att servera på buffén, till en sallad eller soppa! Tips! Använd köttfårssåsrester och fyll pirogerna med den (men gör den inte för rinnig). Tacoköttfärs går också bra.
Supergod, läcker ost- & skinkrulle! Klicka här för recept!
Supergod, läcker ost- & skinkrulle! Klicka här för recept!
Ost- & skinkpiroger – klicka här för recept!
Ost- & skinkpiroger – klicka här för recept!

Hemgjorda Gorbys piroger

Ca 16 st beroende på storlek  25 g jäst 2 dl mjölk, fingervarm 2 dl vatten, fingervarmt 1 ½ tsk salt 3 msk rapsolja eller olivolja 8–9 dl vetemjöl Fyllning 200–300 g ost, riven, eller mozzarella ca 300 g köttfärssås GÖR SÅ HÄR 1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min. 2. Dela degen i ca 16 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord. 3. Lägg 1–2 msk riven ost samt ungefär lika mycket köttfärs i en liten hög mitt på degbitarna. 4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden. 5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader. 6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min.
1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt mjölk och vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt salt, rapsolja och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt till en smidig deg och knåda den i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 40 min.
2. Dela degen i ca 16 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord.
2. Dela degen i ca 16 bitar. Kavla ut dem till ovaler, ½–¾ cm tunna, på ett mjölat bakbord.
3. Lägg 1–2 msk riven ost samt ungefär lika mycket köttfärs i en liten hög mitt på degbitarna.
3. Lägg 1–2 msk riven ost samt ungefär lika mycket köttfärs i en liten hög mitt på degbitarna.
4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden.
4. Nyp ihop kanterna med fingrarna, enligt bilden.
5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.
5. Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och låt dem jäsa utan bakduk i ca 20 min. Sätt ugnen på 250 grader.
6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
6. Grädda pirogerna mitt i ugnen i 10–12 min. Servera dem gärna nygräddade, men de går även bra att frysa in.
gorbyspiroger8 gorbysutvald gorbyspiroger11 gorbyspiroger10 gorbyspiroger12 gorbyspiroger9IMG_4998

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Tacopiroger

Använd tacoköttfärsen från tacomiddagen och baka de allra läckraste pirogerna!

0

Marängtårta med passionsfruktmousse

Lyxig, läcker marängtårta med fylld med fluffig passionsfruktmousse!

0

Passionsfruktmousse

Vit chokladmousse smaksatt med passionsfrukt. Ljuvligt god, lättgjord & lyxig!

0

Citronmousse

Vit chokladmousse med en frisk & fräsch smak av citron! En perfekt, lyxig avslutning på en god middag!

0

Choklad-semifreddo

Allt gott i ett! Ljuvligt god & lättgjord tårta med marängbottnar, vispgrädde & choklad.

0

Chokladsnitt

Läckra, spröda småkakor med knastrigt pärlsocker på toppen.

0

Ost- & skinkpiroger

Inbakade piroger fyllda med smält ost & skinka! Mums vad gott!

0

Pizza med valfri fyllning

En perfekt pizzabottnen som kan fyllas efter egen smak!

0

Tacobullar

Saftiga, läckra frallor fyllda med ost och tacoköttfärs.

0

Pizzarulle

Ett lyxigt, fantastiskt gott & matigt bröd som är fyllt med ost, skinka, tomat och ruccola.

0

Schweizernötstrass

Spröda småkakor med en bit schweizernötchoklad på toppen.

0