schweizernötglass8 schweizernötglass5

LJUVLIGT GOD GLASS En schweizernöt-chokladkaka i glassen är fantastiskt gott – en superbra kombination till den krämiga glassen! Både barn och vuxna älskar denna glass och den gör succé både på finare middagar och på barnkalas! Lyxig, läcker, krämig glass med bara 3 ingredienser.

Tips!
Schweizernötchokladen kan bytas ut mot valfri choklad som man gillar.

Schweizernötglass

ca 1,1 liter

5 dl vispgrädde
1 burk kondenserad mjölk, sockrad/sötad (397 g)
200 g schweizernötchokladkaka

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

3. Hacka chokladen i mindre bitar.

4. Blanda ner chokladen i glassmeten (spar lite till garnering).

5. Häll glassmeten i en skål eller avlång form, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Strö över chokladen som är kvar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Ta fram glassen en stund före servering.

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

schweizernötglass1

3. Hacka chokladen i mindre bitar.

schweizernötglass2

4. Blanda ner chokladen i glassmeten (spar lite till garnering).

schweizernötglass3

5. Häll glassmeten i en skål eller avlång form, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Strö över chokladen som är kvar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Ta fram glassen en stund före servering.

schweizernötglass4 schweizernötglass8 schweizernötglass7 schweizernötglass6