När man är sugen på något gott, men ändå vill vara nyttig är denna glass helt perfekt. Den består av frysta äpplen, banan och lite mjölk. Passar alla åldrar. Själv brukar jag göra den på kvällen och njuta av den framför tv:n. Eller på sommaren när jag är sugen på något svalkande. Även barnen gillar denna glass. Den är oerhört krämig och det är svårt att tro att den bara innehåller nyttigheter.

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Tips! Pudra lite kanel på glassen – supergott!

Nice cream äpple

2 äpplen, frysta
1 banan, fryst
ca 1 dl mjölk, kylskåpskall

GÖR SÅ HÄR

1. Skala och skiva äpplena. Skär bananen i skivor. Frys in både äppelbitar och bananskivor.

2. Mixa äpple och banan i en hushållsmaskin/mixer med knivar. De ska bli ordentligt smuliga. Häll på lite mjölk i taget och mixa till en krämig glass.