Bloggar

Potatismos

Hemlagat potatismos är det godaste som finns! Inget pulvermos i världen slår detta. Potatis är också en av de nyttigaste livsmedlen som finns – ett perfekt tillbehör till maten både till vardag och fest.

Så kokar du potatis – klicka här!

Potatismos

ca 10 potatisar
1 tsk salt
2 msk smör
1–2 dl mjölk, varm
+ lite extra salt (smaksätt ev. lite vitpeppar också om du vill)

GÖR SÅ HÄR
1. Koka upp vatten i en kastrull. Tillsätt salt. Lägg i potatisen och koka potatisen mjuk i ca 20 min.

2. Vispa sönder potatisen med en elvisp eller i en hushållsmaskin. Tillsätt smör och varm mjölk (värm i mikron eller kastrull). Tillsätt även lite salt efter smak. Vispa moset riktigt fluffigt. Anpassa mängden mjölk så moset blir lagom fluffigt.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

Hämta fler
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.

Glöm inte att följa mig på
Facebook

Pinterest
@lindasbakskola

Instagram
@lindasbakskola