Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Okategoriserade

Choklad- och kokosmuffins / Så gör du egna muffinsformar

DAGENSrecept Klä dina muffins i personliga, hemgjorda formar som matchar kalasets tema eller i ett enkelt, men snyggt bakplåtspapper. Grädda dina muffins i en muffinsplåt så blir de höga och fina och enkla att slå in. Under receptet får du instruktioner om hur man gör egna, fina muffinsformar. Baka ljuvligt goda kärleksmums – klicka här för recept!Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola

Choklad- och kokosmuffins

12–16 st Saftiga chokladmuffins toppade med smält choklad och kokos. 2 ägg 2 dl strösocker 100 g smör, smält 2 msk kakao 2 tsk bakpulver 1 nypa salt 2 tsk vaniljsocker 1 ½ dl kokos 3 dl vetemjöl Garnering ca 75 g mörk choklad, smält kokos GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 200 grader. 2. Vispa ägg och socker pösigt i en bunke. 3. Tillsätt smör, kakao, bakpulver, salt, vaniljsocker och kokos. Rör om ordentligt. Vispa ner mjölet och rör om till en jämn smet. 3. Smörj fördjupningarna i en muffinsplåt och fyll dem till 3/4 med smet eller använd vanliga muffinsformar. 4. Grädda muffinsen mitt i ugnen i 12–18 min. Låt dem svalna i formen. 5. Ta upp muffinsen ur formen och bred på smält choklad på toppen. Strö över kokos innan chokladen stelnar.
1. Klipp ett bakplåtspapper i 4–6 rutor beroende på muffinsens storlek.
1. Klipp ett bakplåtspapper i 4–6 rutor beroende på muffinsens storlek.
steg2
2. Lägg den urklippta pappersbiten under botten på ett glas och forma den efter kanterna. Tryck ordentligt så att vecken blir skarpa. Det går också bra att stoppa ner den hemgjorda muffinsformen i muffinsplåten och hälla smeten direkt i den.
3. Klipp av översta kanten om du önskar, men det är också fint att låta den vara kvar.
3. Klipp av översta kanten om du önskar, men det är också fint att låta den vara kvar.
4. Knyt ett sidenband i önskad färg runt papperet.
4. Knyt ett sidenband i önskad färg runt papperet.
       

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Källarfranska

Nybakad, klassisk källarfranska med ost och smör på slår det mesta!

0

Randig rabarberkaka

Saftig och makalöst god rabarberkaka som är enkel att göra och snygg att servera.

0

Fiberrika havregrynsfrallor

Rustika, fiberrika havregrynsbröd som är saftiga och välsmakande.

0

Fröknäcke

Ett av de enklaste, nyttigaste och godaste knäckebröd du kan baka.

0

Omvandlingstabell / måttomvandlig

Omvandlingstabell för olika bakingredienser. T ex hur mycket väger 1 dl strösocker?

0

Nutellasockerkaka

Ljuvligt god sockerkaka med krämig & god Nutella inuti och på toppen.

0

Kardemumma- & hallonrutor i långpanna

En läcker kardemummakaka med hallon som är hur lätt som helst att baka.

0

Rågkusar i långpanna

Fiberrika, saftiga rågrutor som är enkla att baka.

0

Kardemummakaka

En riktigt läcker och god klassiker som går snabbt och lätt att röra ihop.

0

Vanilj- och mjölkchokladkrans / vetekrans

En supersnygg krans som garanterat gör succé med den läckra choklad- och vaniljfyllningen. ­

0

Saftiga tekakor

Luftiga och himmelskt goda tekakor som älskas av både stora och små.

0

Hamburgerbröd

Hembakta, förstklassiga hamburgerbröd som gör burgarna ännu godare!

0