Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Okategoriserade

Lakritskladdkaka

lakritskladdkaka4 lakritskladdkaka3 lakritskladdkaka2 En ljuvlig kombination – kladdig chokladkaka och krossad turkisk peppar! Lakritskladdkaka i långpanna som räcker till många! Superläcker, god kladdkaka med Turkisk peppar på toppen. Jag älskar den salta lakritsen i kombination med den kladdiga chokladkakan! Servera den gärna med en klick vispgrädde eller vaniljglass. Perfekt dessert efter en god middag! Obs! Två storlekar på receptet! Du finns två storlekar på detta recept – antingen i långpanna, ca 24 bitar eller i en rund vanlig springform, ca 12 bitar (röd text) Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola
Lyxig After Eightkladdkaka – klicka här för recept!
Lyxig After Eightkladdkaka – klicka här för recept!
Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och på Facebook: lindasbakskola Baka kakan i en vanlig rund springform! Du kan baka kladdkakan i en vanlig springform om du inte vill göra den stora satsen i långpanna. Använd detta recept med röd text: Lakritskladdkaka (i vanlig springform, 23–24 cm i diameter) 12 bitar 150 g smör 2 ¾ dl strösocker 4 msk kakao 1 ¾ dl vetemjöl 1 nypa salt 2 tsk vaniljsocker 3 ägg Garnering ca 25 g Turkisk peppar Gräddningstid: 23–28 min mitt i ugnen beroende på hur kladdig du vill ha den.  

Lakritskladdkaka i långpanna

Ca 24 bitar 400 g smör 8 dl strösocker 8 ägg 2 msk vaniljsocker 2 krm salt 1 ½ dl kakao 6 dl vetemjöl Garnering ca 75 g turkisk peppar GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 180 grader. Smält smöret i en stor kastrull. Tillsätt strösockret och blanda. Låt det svalna. Rör ner ägg, vaniljsocker, salt och kakao. Blanda sist i vetemjölet och rör om till en slät smet. 2. Krossa karamellerna. Lägg dem i ett bakplåtspapper och slå sönder dem med en stekpanna. 3. Häll smeten i en långpanna, ca 28 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper. 4. Strö lakritsen över smeten. Spara gärna lite och strö över före servering. 5. Grädda kakan längst ner i ugnen i 32–38 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den kallna i formen. Servera gärna med lättvispad grädde.
1. Sätt ugnen på 180 grader. Smält smöret i en stor kastrull. Tillsätt strösockret och blanda. Låt det svalna. Rör ner ägg, vaniljsocker, salt och kakao. Blanda sist i vetemjölet och rör om till en slät smet.
1. Sätt ugnen på 180 grader. Smält smöret i en stor kastrull. Tillsätt strösockret och blanda. Låt det svalna. Rör ner ägg, vaniljsocker, salt och kakao. Blanda sist i vetemjölet och rör om till en slät smet.
2. Krossa karamellerna. Lägg dem i ett bakplåtspapper och slå sönder dem med en stekpanna.
2. Krossa karamellerna. Lägg dem i ett bakplåtspapper och slå sönder dem med en stekpanna.
3. Häll smeten i en långpanna, ca 28 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper.
3. Häll smeten i en långpanna, ca 28 x 35 cm, klädd med bakplåtspapper.
4. Strö lakritsen över smeten. Spara gärna lite och strö över före servering.
4. Strö lakritsen över smeten. Spara gärna lite och strö över före servering.
5. Grädda kakan längst ner i ugnen i 32–38 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den kallna i formen. Servera gärna med lättvispad grädde.
5. Grädda kakan längst ner i ugnen i 32–38 min beroende på hur kladdig du vill ha den. Låt den kallna i formen. Servera gärna med lättvispad grädde.
steg6lakritskladdkaka1 lakritskladdkaka6 lakritskladdkaka5 utvald

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Mormors hålkakor

Goda, luftiga och saftiga hålkakor som passar perfekt till frukost, mellis och till en god soppa eller sallad.

0

Pizzafrallor

Ljuvligt goda pizzafrallor fyllda med ost, skinka & oregano.

0

Oreo-glasstårta med 4 ingredienser

Lättgjord, gudomligt krämig & god glass med smarriga Oreokakbitar i. En riktig tiopoängare!

0

Hallonpizza

Baka hallonbullar i form av en superläcker, god pizza!

0

Grovlimpa

Nyttig, fiberrik limpa som är oerhört saftig och god.

0

Mördegsinbakad mjölkchoklad

Inbakad chokladkaka med ett frasigt mördegsskal – ljuvligt gott!

0

Tacopizza

Superläcker pizza med tacoköttfärs på toppen som älskas av alla i familjen!

0

Så gör du chokladganache / chokladkräm

En ljuvligt god & len chokladganache/chokladkräm som kan användas som fyllning i tårtor eller som glasyr på t ex kladdkakor.

0

Bountykladdkaka

Läcker kladdkakebotten, fylld med Bountyröra och smält choklad på toppen! En sann dröm!!!

0

Nyttig chiapudding med hallon

God och mättande och hälsosam chiagröt/pudding som är fylld med nyttiga chiafrön.

0

Salmiakbollar

Salmiakströsslet är ljuvligt gott ihop med chokladbollssmeten.

0

Kokoskladdkaka

Ljus kladdkaka med kokos i smeten – supergott!

0