Skärmavbild 2016-03-21 kl. 09.24.19

Krämig, läcker och supergod glass som är enkelt att göra (innehåller inte kondenserad mjölk). Smaksätt gärna glassen med något gott du gillar.

Tips smaksättningar
– Mosade hallon, jordgubbar eller blåbär.
– Hackad choklad, Daim, After eight, Bounty eller nougat.
– Kakbitar eller bullbitar.
– M&M, Dumlekolor, geléhallon eller annat godis du gillar.

Glass – grundrecept / Vaniljglass

Ca 6 dl

5 dl vispgrädde
2 ägg
1 dl florsocker
1 urgröpt vaniljstång eller 1 msk vaniljsocker 

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa grädden fluffig i en bunke.

2. Vispa ägg, florsocker och vanilj pösigt i en annan skål. (Tillsätt eventuellt någon smak, t ex hackad choklad, godis eller mosade bär). Blanda ner grädden i äggblandningen och häll den i en plastad, frystålig skål. Ställ skålen i frysen i ett par timmar tills den är genomfryst.

1. Vispa grädden fluffig i en bunke.

1. Vispa grädden fluffig i en bunke.

2. Vispa ägg, florsocker och vaniljsocker pösigt i en annan bunke. Blanda ner grädden i äggblandningen och häll den i en frystålig skål.

2. Vispa ägg, florsocker och vanilj pösigt i en annan skål. (Tillsätt eventuellt någon smak, t ex hackad choklad, godis eller mosade bär). Blanda ner grädden i äggblandningen och häll den i en plastad, frystålig skål. Ställ skålen i frysen i ett par timmar tills den är genomfryst.

Skärmavbild 2016-03-21 kl. 09.24.19