kexchokladglass3 kexchokladglass4

Kexchoklad i glassen är fantastiskt gott – en superbra kombination! Både barn och vuxna älskar denna glass och den gör succé både på finare middagar och barnkalas! Lyxig, läcker, krämig glass med bara 3 ingredienser.

Kexchokladglass

ca 1,1 liter

5 dl vispgrädde
1 burk kondenserad mjölk, sockrad/sötad (397 g)
2 stora kexchoklad

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa grädden fluffig i en skål. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

2. Skär kexchokladen i mindre bitar. Blanda ner dem i glassmeten.

3. Häll glassmeten i en skål eller limpform, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Garnera eventuellt glassen med några extra kexchokladbitar. Ta fram glassen en stund före servering.

1. Vispa grädden fluffig i en skål. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

1. Vispa grädden fluffig i en skål. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

2. Skär kexchokladen i mindre bitar. Blanda ner dem i glassmeten.

2. Skär kexchokladen i mindre bitar. Blanda ner dem i glassmeten.

4. Häll glassmeten i en skål eller limpform, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Garnera eventuellt med en kaka nedstucken i glassen. Ta fram glassen en stund före servering.

3. Häll glassmeten i en skål eller limpform, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Garnera eventuellt med en kaka nedstucken i glassen. Ta fram glassen en stund före servering.

kexchokladglass2 kexchokladglass5 kexchokladglass1 kexchokladglassutvald