Brigadeiro9

LJUVLIGT GOD KOLA Den här kola görs av kondenserad mjölk, kakao och lite smör. Den kokas snabbt ihop i en kastrull och rullas sedan till bollar när den kallnat. Kolan blir oerhört mjuk och härlig. Riktigt oemotståndlig! Jag älskar denna kola som ursprungligen kommer från Brasilien.

Obs! Använd inte den kondenserade mjölken som heter Original eller Karamelliserad, det ska stå sötad på burken.

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här) & Snapchat för mer inspiration & flera recept!

Kolla igenom alla recept i Lindas bakskola – klicka här!

Bt: Brigadeiro är en lättgjord chokladkonfektyr med brasilianskt ursprung.

Brigadeiro kola

Ca 15 st

1 burk sötad kondenserad mjölk, 397 g (Obs! det står sötad på burken)
25 g smör
½ dl kakao
1 krm salt

Garnering
chokladströssel (eller kokos)

GÖR SÅ HÄR

1. Blanda alla ingredienserna i en rymlig kastrull.

2. Värm långsamt upp smeten och låt det puttra på låg värme tills massan tjocknar, 8–10 min. Rör om hela tiden med en slev. Var försiktig med värmen för det är mycket lätt att bränna kondenserad mjölk.

3. Låt massan svalna och rulla till ca 15 bollar.

4. Rulla bollarna i chokladströssel (eller kokos). Förvara kolorna i en burk med tätslutande lock i kylen.

1. Blanda alla ingredienserna i en rymlig kastrull.

1. Blanda alla ingredienserna i en rymlig kastrull.

2. Värm långsamt upp smeten och låt det puttra på låg värme tills massan tjocknar, 8–10 min. Rör om hela tiden med en slev. Var försiktig med värmen för det är mycket lätt att bränna kondenserad mjölk.

2. Värm långsamt upp smeten och låt det puttra på låg värme tills massan tjocknar, 8–10 min. Rör om hela tiden med en slev. Var försiktig med värmen för det är mycket lätt att bränna kondenserad mjölk.

3. Låt massan svalna och rulla till ca 15 bollar.

3. Låt massan svalna och rulla till ca 15 bollar.

4. Rulla bollarna i chokladströssel (eller kokos). Förvara kolorna i en burk med tätslutande lock i kylen.

4. Rulla bollarna i chokladströssel (eller kokos). Förvara kolorna i en burk med tätslutande lock i kylen.

Brigadeiro5 Brigadeiro6 Brigadeiro8 Brigadeiro7