Himmelskt goda grahamsfrallor. Finns det något godare än nybakade grahamsfrallor?! Näe, det är ljuvligt. Och dessa härliga bröd innehåller väldigt mycket fibrer, vilket alltid är bra. Ett perfekt frukostbröd!

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Grahamsfrallor

20 st

50 g jäst
6 dl vatten, fingervarmt
2 tsk salt
3 msk rapsolja
4 dl grahamsmjöl
10–11 dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt vatten och blanda tills jästen lösts upp. Tillsätt, salt, rapsolja och grahamsmjöl. Blanda ordentligt. Rör sist ner vetemjöl, lite i taget mot slutet. Knåda degen i några minuter. Degen ska vara lätt kladdig.

2. Låt degen jäsa under bakduk i ca 40 min.

3. Knåda igenom degen på ett mjölat bakbord. 

4. Dela degen i 20 bitar och rulla runda bollar. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. 

5. Pensla bröden med uppvispat ägg eller vatten. Strö över valfria frön.

6. Låt frallorna jäsa i ca 30 min. Sätt ugnen på 250 grader. 

7. Grädda bröden mitt i ugnen i 13–15 min. Låt dem svalna på plåten.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)