I samarbete med Modifast sverige har jag tagit fram ett ljuvligt gott glassrecept som innehåller Modifast måltidsersättning och fryst banan. Pulvret är mycket näringsrikt och kan ersätta en hel måltid. Modifast pulver är ett bättre näringsrikt val när sämre livsmedel är alternativet.

Den här glassen smakar och har en konsistens som påminner om mjukglass. Den är himmelskt god, mättande och du kan njuta av denna krämiga glass, men får i dig näringsämnen för en hel måltid mat. Klicka här för att beställa Modifast

Näringsrik chokladglass 

2 portioner

2 bananer (ca 300 g)
1 påse Modifast choklad
2 dl vatten

GÖR SÅ HÄR

1. Skiva bananerna och frys in dem.

2. Blanda en påse Modifast choklad med 2 dl vatten i en shaker. Skaka ordentligt.

3. Mixa de frysta bananerna och chokladshake till en krämig glass. Ät och njut.

Näringsinnehåll 2 portioner
kalorier 479
Kolhydrater 97 g
protein 17 g
fett 6 g

Näringsinnehåll 1 portion
kalorier 240
Kolhydrater 49 g
protein 9 g
fett 3 g

Klicka här för att beställa Modifast!

Det går lika bra att göra glassen med jordgubbssmak.