Bloggar Lindas Bakskola Lindas mjuka kakor Lindas rabarber

RABARBERKAKA recept

423 röster

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

RABARBERKAKA Fantastiskt god och lättgjord rabarberkaka ihop snabbat och kan serveras som efterrätt, fika eller på picknick. Servera gärna med hemgjord vaniljvisp – recept klicka här!

Tips!
Byt ut rabarbern mot hallon, blåbär, jordgubbar eller rivet äpple och kanel! En perfekt kaka man kan variera i det oändliga!

RABARBERKAKA recept

Ca 12 bitar

Smet
75 g smör, smält
2 dl strösocker
2 ägg
1 tsk bakpulver
2 ½ dl vetemjöl

Garnering
2–3 stjälkar rabarber (beroende på storlek, ca 250 g)
2 msk strösocker
1 msk potatismjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Smält smöret och tillsätt resten av ingredienserna i nämnd ordning. Du behöver inte vispa utan bara röra ihop allt till en slät smet.

2. Häll smeten i smord och bröad form, 23–24 cm i diameter. 

3. Skala och skär rabarbern i små bitar. Strö strösocker och potatismjöl över rabarberbitarna. Rör om.

4. Lägg ut alla rabarberbitar ovanpå smeten i formen.

5. Grädda kakan mitt i ugnen i ca 35 min eller tills den fått lite färg. Låt kakan svalna i formen. Servera gärna med vaniljvisp, vaniljsås eller vispgrädde.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)


Prenumerera
Notis om
guest

12 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Jonna
4 år sedan

Åh guuuuud vad gott!

Marie Alm
Marie Alm
4 år sedan

Jättebra recept!

Emma
Emma
4 år sedan

Så enkel och god😍 hade vaniljglass till👍

Stefan
4 år sedan

Ser gott ut, läste nyligen att man kan använda Parkslide istället för rabarber i alla recept.

Kerstin
Kerstin
4 år sedan

Prefekt att bara röra ihop ingredienserna!😋

Solweig
Solweig
4 år sedan

Vilken jätte god rabarber paj, den godaste jag ätit.

Eva Wadmer Lindblom
Eva Wadmer Lindblom
4 år sedan

Fantastiskt god och enkel. Serverad med vaniljvisp (också enkelt)

Viola
Viola
4 år sedan

Jag gjorde om den till vegansk och den blev jättegod 😍

Lotta Larsson
3 år sedan

Så enkelt och så gott.
Har gjort den förut så idag gjorde jag lite mer än dubbel sats i en långpanna.
Lika god när den varit fryst👍🏼😜

Jannkan
Jannkan
3 år sedan

Underbart sommargod 🌸🥂🥰

Maria Lövgren
Maria Lövgren
3 år sedan

Kan verkligen rekommenderas, idag ska den göras igen 😀 rabarber frysas ner, så vi kan göra den i vinter också 😀

Stina
Stina
3 år sedan

Supergod och väldigt enkelt att baka😊

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Lättlagad Kycklinggryta Mango Chutney

Lättlagad, underbart god kycklinggryta smaksatt med Mango chutney, curry och sötsur sås.

0
I samarbete med Modifast.se

Zucchinibiffar

I samarbete med Modifast.se Zucchinibiffar med mathavre och tzatziki! Nyttigt, gott och lätt att tillaga. Älskade Zucchinibiffar! En hälsosam, vegetarisk maträtt som innehåller 314 kcal/portion inklusive mathavre och tzatziki (läs hela näringsinnehållet här). En riktigt god, näringsrik vardagsrätt som är lätt att tillaga. Grönsaksbiffarna går bra att frysa in. Klicka här för att komma till …

GRAHAMSFRALLOR SOM INTE BEHÖVER JÄSA

Mjuka, härliga grahamsfrallor fyllda med fibrer och de går blixtsnabbt att baka. Degen innehåller bakpulver och behöver därför inte jäsa. På max 20 minuter har du goda frukostfrallor att njuta av. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, och Facebook (klicka här) så får du alltid alla nya recept direkt i ditt flöde! Mjöltips: byt …

9

lindas RABARBERPAJ

Ljuvligt god rabarbersmulpaj. Mycket vaniljsås ska det vara till smulpaj! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Smulig rabarberpaj Drömgod rabarberpaj som är väldigt enkel att baka! Ett riktigt toppenrecept som ni kommer älska! Tips! Blanda även i några jordgubbar eller hallon i rabarbern! Supergott! Knäckig paj tips! Tillsätt 1/2 dl ljus sirap i degen om du vill …

1

Kanelbullesockerkaka

Godaste sockerkakan som finns!

6

SESAMKRANSAR

Nygräddade sesamkranar. Foto: mobiltelefon Sesamkransarna jäser i ca 30 min på plåten. Foto: mobiltelefon SESAMKRANSAR Himmelskt goda frallor som passar till frukost, helgmiddagen, utflykt, buffé eller när du bara vill äta en supergod macka! Tips källjäsning! Frallorna går bra att kalljäsa! Baka då ut kransarna på plåten, ställ den övertäckt i kylen över natten och …

1
I samarbete med Matsmart.se

FYNDA HOS MATSMART.SE 20–90% RABATT

I samarbete med Matsmart.se Jag fyndar bakingredienser på Matsmart.se!  Använd koden:  LINDA50, som ger 50 kronor i rabatt vid köp för minst 350 kronor. Den är giltig en gång per kund fram till den 26/5 2020 20–90 % billigare varor än i vanliga butiker Baka matsmart, det är det bästa jag vet! Jag passar alltid …

Chokladfudgetårta

En drömgod, lyxig och underbar chokladtårta med härlig chokladfudge på toppen! Denna kan man alltid bjuda på vid alla tillfällen och gästerna kommer älska den! Bjud på den som dessert efter maten, tårta på festen eller som fika på jobbet. Ett riktigt toppenrecept! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Chokladfudgetårta 12 bitar Botten 150 g …

5

pannkakor utan mjöl

Tänk att pannkakor utan mjöl kan vara så goda! Istället för vetemjöl innehåller de fiberhusk. Fiberhusk innehåller gelébildande fibrer som ersätter glutens egenskaper och gör att smeten håller ihop när de steks. Pannkakorna smakar ljuvligt och ingen kan tro att de inte innehåller något mjöl. Passar alla som vill äta nyttigt eller glutenfritt eller lite …

14

Kall currysås med mango chutney

Kall currysås med Mango chutney. Fantastiskt god och mycket lätt att göra.

0

NÄRINGSRIK GLASS

I samarbete med Modifast sverige har jag tagit fram ett ljuvligt gott glassrecept som innehåller Modifast måltidsersättning och fryst banan. Pulvret är mycket näringsrikt och kan ersätta en hel måltid. Modifast pulver är ett bättre näringsrikt val när sämre livsmedel är alternativet. Den här glassen smakar och har en konsistens som påminner om mjukglass. Den …

0

KYCKLINGKÖTTFÄRSSÅS

Kycklingköttfärssås – en klassiker i ny tappning! Istället för att använda köttfärs har jag tillagat min favoritköttfärssås med kycklingfärs. Och den blev underbart god och lika enkel att tillaga! Kycklingköttfärsen är lätt att steka och smakar mycket gott. Kycklingköttfärs ger en mycket god smak och innehåller bara ca 5 procent fett. Hygientips!Tänk på att alltid tvätta händerna …

0
12
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x