Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Lindas hallon Lindas jordgubbar Lindas pajrecept

BÄRPAJ MED KOLASNITTDEG

245 röster

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Hallon- & och jordgubbspaj med ett kolasnitt-täcke. Den är himmelskt god. En riktigt läcker, lyxig bärpaj som är väldigt enkel att baka! Bland det godaste jag bakat på länge! En underbar paj! Kolasnittstäcket är makalöst gott!

Servera gärna med hemgjord vaniljvisp – recept klicka här eller hemgjord vaniljsås – recept klicka här!

Bärpaj med kolasnittdeg

Kolasnittdeg
100 g smör, rumsvarmt
1 dl strösocker
½ tsk bakpulver
2 msk ljus eller mörk sirap 

2 ½ dl vetemjöl
½ krm salt

Fyllning
300 g valfria blandade bär, t ex hallon, jordgubbar, blåbär (frysta eller färska)
1–2 msk potatismjöl
3 msk strösocker

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 200 grader. Nyp ihop smöret med alla ingredienserna till en deg.

2. Kavla ut degen på ett bakplåtspapper (ungefär samma storlek som pajformen).

3. Lägg dina bär i botten på en pajform, ca 26 cm i diameter. Strö över potatismjöl och strösocker. Rör om.

4. Vält bakplåtspappret med den utkavlade degen över pajformen så att pajdegen hamnar över bären. Dra bort bakplåtspappret.

5. Grädda pajen längst ner i ugnen i 25–30 min eller tills den fått fin färg. Servera gärna med vaniljsås, vaniljvisp eller glass.

Hemgjord vaniljsås – recept klicka här!

Vaniljvisp – recept klicka här!

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Prenumerera
Notis om
guest

4 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Eva Nilsson
Eva Nilsson
3 år sedan

Gjorde den idag och den försvann i ett nafs ! Mycket god😄

Ann Cederlund
Ann Cederlund
3 år sedan

Det godaste jag ätit!!!

Annelie Renvall
Annelie Renvall
3 år sedan

Låter God o enkel, ska prova den idag.

Minna Backström
Minna Backström
9 månader sedan

Låter underbar så den måste jag bara testa. Tack för smaskigt tips.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

RABARBERKAKA recept

Saftig och ljuvligt god rabarberkaka med lite segmjuka kanter.

12

Lättlagad Kycklinggryta Mango Chutney

Lättlagad, underbart god kycklinggryta smaksatt med Mango chutney, curry och sötsur sås.

0
I samarbete med Modifast.se

Zucchinibiffar

I samarbete med Modifast.se Zucchinibiffar med mathavre och tzatziki! Nyttigt, gott och lätt att tillaga. Älskade Zucchinibiffar! En hälsosam, vegetarisk maträtt som innehåller 314 kcal/portion inklusive mathavre och tzatziki (läs hela näringsinnehållet här). En riktigt god, näringsrik vardagsrätt som är lätt att tillaga. Grönsaksbiffarna går bra att frysa in. Klicka här för att komma till …

GRAHAMSFRALLOR SOM INTE BEHÖVER JÄSA

Mjuka, härliga grahamsfrallor fyllda med fibrer och de går blixtsnabbt att baka. Degen innehåller bakpulver och behöver därför inte jäsa. På max 20 minuter har du goda frukostfrallor att njuta av. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, och Facebook (klicka här) så får du alltid alla nya recept direkt i ditt flöde! Mjöltips: byt …

9

lindas RABARBERPAJ

Ljuvligt god rabarbersmulpaj. Mycket vaniljsås ska det vara till smulpaj! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Smulig rabarberpaj Drömgod rabarberpaj som är väldigt enkel att baka! Ett riktigt toppenrecept som ni kommer älska! Tips! Blanda även i några jordgubbar eller hallon i rabarbern! Supergott! Knäckig paj tips! Tillsätt 1/2 dl ljus sirap i degen om du vill …

1

Kanelbullesockerkaka

Godaste sockerkakan som finns!

6

SESAMKRANSAR

Nygräddade sesamkranar. Foto: mobiltelefon Sesamkransarna jäser i ca 30 min på plåten. Foto: mobiltelefon SESAMKRANSAR Himmelskt goda frallor som passar till frukost, helgmiddagen, utflykt, buffé eller när du bara vill äta en supergod macka! Tips källjäsning! Frallorna går bra att kalljäsa! Baka då ut kransarna på plåten, ställ den övertäckt i kylen över natten och …

1
I samarbete med Matsmart.se

FYNDA HOS MATSMART.SE 20–90% RABATT

I samarbete med Matsmart.se Jag fyndar bakingredienser på Matsmart.se!  Använd koden:  LINDA50, som ger 50 kronor i rabatt vid köp för minst 350 kronor. Den är giltig en gång per kund fram till den 26/5 2020 20–90 % billigare varor än i vanliga butiker Baka matsmart, det är det bästa jag vet! Jag passar alltid …

Chokladfudgetårta

En drömgod, lyxig och underbar chokladtårta med härlig chokladfudge på toppen! Denna kan man alltid bjuda på vid alla tillfällen och gästerna kommer älska den! Bjud på den som dessert efter maten, tårta på festen eller som fika på jobbet. Ett riktigt toppenrecept! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Chokladfudgetårta 12 bitar Botten 150 g …

5

pannkakor utan mjöl

Tänk att pannkakor utan mjöl kan vara så goda! Istället för vetemjöl innehåller de fiberhusk. Fiberhusk innehåller gelébildande fibrer som ersätter glutens egenskaper och gör att smeten håller ihop när de steks. Pannkakorna smakar ljuvligt och ingen kan tro att de inte innehåller något mjöl. Passar alla som vill äta nyttigt eller glutenfritt eller lite …

14

Kall currysås med mango chutney

Kall currysås med Mango chutney. Fantastiskt god och mycket lätt att göra.

0

NÄRINGSRIK GLASS

I samarbete med Modifast sverige har jag tagit fram ett ljuvligt gott glassrecept som innehåller Modifast måltidsersättning och fryst banan. Pulvret är mycket näringsrikt och kan ersätta en hel måltid. Modifast pulver är ett bättre näringsrikt val när sämre livsmedel är alternativet. Den här glassen smakar och har en konsistens som påminner om mjukglass. Den …

0
4
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x