Underbart god kycklinggryta smaksatt med Mango Chutney, curry och sötsur sås. Hela min familj, även barnen, älskar denna kycklinggryta. Självklart kan man utesluta lök och/eller champinjoner om man inte gillar det. Man kan istället tillsätta stekt paprika eller någon annan grönsak man gillar. Eller bara strunta i det.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Ca 4 portioner

500–600 g kycklingfilé (3–4 stycken)
1 gul lök (kan uteslutas)
6 champinjoner
(kan uteslutas)

Sås
3 dl grädde (valfri fetthalt)
1 dl vatten
1/2 tsk curry
ca 1 1/2 msk kycklingfond 
ljus såsredning (dosera enligt förpackningen)
3–4 msk Mango chutney

2 msk sötsur sås
salt

GÖR SÅ HÄR

1. Skala och finhacka löken. Skär champinjonerna i småbitar. Stek allt i ilja en stekpanna tills det får en gyllene färg (detta moment kan uteslutas om man inte gillar lök och/eller champinjoner).

2. Skär varje kycklingfilé i 3 längder. Häll rapsolja i botten på en stekpanna. Sätt värmen på högsta.

3. Krydda kycklingfiléerna med salt och curry.

4. Stek kycklingfiléerna i oljan i någon minut på varje sida i hög värme tills de får en fin stekyta. Sänk värmen till låg temperatur. Lägg på ett lock och låt kycklingfiléerna ligga i några minuter tills de är genomstekta.

5. Ta upp kycklingfiléerna och skär dem i mindre strimlor. Lägg tillbaka dem och den stekta löken och champinjonerna i stekpannan.

6. Tillsätt grädde, vatten, kycklingfond, curry, Mango chutney, sötsur sås och ljus såsredning (dosera enligt förpackningen). Blanda och låt allt puttra i några minuter tills såsen är lagom tjock. Smaka av och tillsätt eventuellt ytterligare några droppar kycklingfond, curry eller Mango chutney om du vill ha såsen smakrikare. Salta om det behövs.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)