I annonssamarbete med Hermesetas
Bloggar Lindas Bakskola Lindas bakverk Lindas desserter Lindas jordgubbar Lindas tårtor

Jordgubbsgräddtårta utan socker

Somrig jordgubbsgräddtårta utan socker.

I stället för socker har jag sötat sommarens himmelska jordgubbsgräddtårta med Hermesetas Lättströ. En underbar gräddtårta för alla som vill utesluta socker och perfekt för diabetiker som vill äta mindre mängd kolhydrater. Hermesetas Lättströ innehåller 90 % mindre kalorier och påverkar inte blodsockret. 

Jordgubbsgräddtårta utan socker

En somrig tårta fylld med vispgrädde och jordgubbar som passar skolavslutningar, midsommar, kalas och som dessert till sommarens alla middagar. Bättre kan det inte bli!

Tårtbotten
4 ägg
3 dl Hermesetas Lättströ
3 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 dl mjölk
75 g smör, smält

Fyllning
200 g jordgubbar (färska eller frysta)
1 msk Hermesetas Lättströ
3 dl vispgrädde

Garnering
2 dl vispgrädde
ca 10 jordgubbar, färska

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Vispa äggen fluffiga med en elvisp. Tillsätt Hermesetas Lättströ och vispa en stund till.

2. Tillätt vetemjöl, bakpulver, mjölk och smör. Blanda ihop allt till en slät smet.

3. Häll smeten i en smord och bröad form. 

4. Grädda kakan längst ner i ca 40 min. Låt den kallna i formen.

5. Stjälp upp kakan på en skärbräda. Skär den i tre bottnar med en vass kniv. 

6. Lägg den understa bottnen på ett tårtfat. 

7. Fyllning: Vispa grädden fluffig. Mosa jordgubbarna och blanda dem med 1 msk Hermesetas Lättströ. Rör ner dem i den vispade grädden. Bred ut hälften på första bottnen. Lägg botten nummer två ovanpå. Bred ut resten av jordgubbsgrädden.

8. Lägg på botten nummer tre.

9. Garnering: Vispa grädden fluffig. Bred ut den på tårtan. Garnera med jordgubbar. 

Fakta 
Byt ut vanligt strösocker mot Hermesetas lättströ! Det smakar lika sött som vanligt socker men innehåller 90% mindre kalorier och påverkar inte blodsockret. Dessutom har produkten ett lågt GI-värde. Hermesetas Lättströ passar utmärkt för dig som vill få i dig mindre kalorier, men ändå känna samma goda smak! Produkten finns att köpa i de flesta livsmedelsbutik För mer information om fördelarna – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

2 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lina
3 år sedan

Åh vad gott!

Du kanske också gillar...

Fler recept...

NYTTIG MANGOGLASS

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttig fruktglass med bara 3 ingredienser! På bara några minuter gör man denna ljuvligt goda, nyttiga glass! Den är allra godast att äta direkt eftersom den då är oerhört krämig. Om man ställer den i frysen blir den hård i konsistensen. Nyttig Mangoglass 2 portioner 1 banan, fryst i bitarca 200 g fryst …

3

BÄRPAJ MED KOLASNITTDEG

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Hallon- & och jordgubbspaj med ett kolasnitt-täcke. Den är himmelskt god. En riktigt läcker, lyxig bärpaj som är väldigt enkel att baka! Bland det godaste jag bakat på länge! En underbar paj! Kolasnittstäcket är makalöst gott! Servera gärna med hemgjord vaniljvisp – recept klicka här eller hemgjord vaniljsås – recept …

4

RABARBERKAKA recept

Saftig och ljuvligt god rabarberkaka med lite segmjuka kanter.

12

Lättlagad Kycklinggryta Mango Chutney

Lättlagad, underbart god kycklinggryta smaksatt med Mango chutney, curry och sötsur sås.

0
I samarbete med Modifast.se

Zucchinibiffar

I samarbete med Modifast.se Zucchinibiffar med mathavre och tzatziki! Nyttigt, gott och lätt att tillaga. Älskade Zucchinibiffar! En hälsosam, vegetarisk maträtt som innehåller 314 kcal/portion inklusive mathavre och tzatziki (läs hela näringsinnehållet här). En riktigt god, näringsrik vardagsrätt som är lätt att tillaga. Grönsaksbiffarna går bra att frysa in. Klicka här för att komma till …

GRAHAMSFRALLOR SOM INTE BEHÖVER JÄSA

Mjuka, härliga grahamsfrallor fyllda med fibrer och de går blixtsnabbt att baka. Degen innehåller bakpulver och behöver därför inte jäsa. På max 20 minuter har du goda frukostfrallor att njuta av. TIPS! Följ mig gärna Lindas bakskola på  Instagram (klicka här, och Facebook (klicka här) så får du alltid alla nya recept direkt i ditt flöde! Mjöltips: byt …

9

lindas RABARBERPAJ

Ljuvligt god rabarbersmulpaj. Mycket vaniljsås ska det vara till smulpaj! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Smulig rabarberpaj Drömgod rabarberpaj som är väldigt enkel att baka! Ett riktigt toppenrecept som ni kommer älska! Tips! Blanda även i några jordgubbar eller hallon i rabarbern! Supergott! Knäckig paj tips! Tillsätt 1/2 dl ljus sirap i degen om du vill …

1

Kanelbullesockerkaka

Godaste sockerkakan som finns!

6

SESAMKRANSAR

Nygräddade sesamkranar. Foto: mobiltelefon Sesamkransarna jäser i ca 30 min på plåten. Foto: mobiltelefon SESAMKRANSAR Himmelskt goda frallor som passar till frukost, helgmiddagen, utflykt, buffé eller när du bara vill äta en supergod macka! Tips källjäsning! Frallorna går bra att kalljäsa! Baka då ut kransarna på plåten, ställ den övertäckt i kylen över natten och …

1
I samarbete med Matsmart.se

FYNDA HOS MATSMART.SE 20–90% RABATT

I samarbete med Matsmart.se Jag fyndar bakingredienser på Matsmart.se!  Använd koden:  LINDA50, som ger 50 kronor i rabatt vid köp för minst 350 kronor. Den är giltig en gång per kund fram till den 26/5 2020 20–90 % billigare varor än i vanliga butiker Baka matsmart, det är det bästa jag vet! Jag passar alltid …

Chokladfudgetårta

En drömgod, lyxig och underbar chokladtårta med härlig chokladfudge på toppen! Denna kan man alltid bjuda på vid alla tillfällen och gästerna kommer älska den! Bjud på den som dessert efter maten, tårta på festen eller som fika på jobbet. Ett riktigt toppenrecept! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Chokladfudgetårta 12 bitar Botten 150 g …

5

pannkakor utan mjöl

Tänk att pannkakor utan mjöl kan vara så goda! Istället för vetemjöl innehåller de fiberhusk. Fiberhusk innehåller gelébildande fibrer som ersätter glutens egenskaper och gör att smeten håller ihop när de steks. Pannkakorna smakar ljuvligt och ingen kan tro att de inte innehåller något mjöl. Passar alla som vill äta nyttigt eller glutenfritt eller lite …

14
2
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x