Bloggar Lindas Bakskola Lindas diabetesrecept Lindas matbröd Lindas nyttiga Lindas nyttigt

Havergrynsfrallor utan vetemjöl

208 röster

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)

Enklare frallor kan man knappast baka. Blanda ihop havregryn (de ska inte mixas sönder) med resten av ingredienserna och degen är klar! Så enkelt, eller hur?! Frallorna är underbart goda, nyttiga och innehåller färre kolhydrater än vanligt bröd. Så himla smart och bra recept!

Havregryn innehåller inte gluten naturligt, men kan innehålla spår av gluten. Om man vill ha glutenfria havregryn måste man använda rena havregryn.

Tips! Det går bra att byta ut till veganalternativ istället för yoghurt, filmjölk eller kvarg. Bröden går jättebra att frysa in!

Havregrynsfrallor utan vetemjöl

8 stycken

4 dl havregryn 
2 ägg
2 dl yoghurt, filmjölk eller kvarg
2 tsk bakpulver
3/4 tsk salt

Garnering
havregryn

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 250 grader.

2. Blanda ihop alla ingredienser i en skål till en deg. Låt degen stå och dra åt sig vätska i 10 min.

3. Klicka ut degen med en sked i 8 högar  på en plåt med bakplåtspapper. Strö över lite havregryn

4. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 15 min.

Prenumerera
Notis om
guest
16 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Anna
Anna
10 dagar sedan

Åh va gott det såg ut🤩 Jag undrar om man kanske kan ha gräddfil i istället för yoghurt eller annat liknade?

Annika
Annika
10 dagar sedan

Så goda, jag ringlade i flytande honung i och tog ngr matskedar linfrön och solrosfrön i👌

Gunilla Engström
Gunilla Engström
9 dagar sedan

Ett par matskedar med valfria fröer är gott att blanda i.

Sabine Beckmann
Sabine Beckmann
9 dagar sedan

Väldigt goda och lätt att göra, tar 5 minuter

Ingela Meltzer
Ingela Meltzer
9 dagar sedan

Ser supergoda ut! Om jag vill göra dem vegan vad ersätter jag då äggen mot?

Maria Hansson
Maria Hansson
9 dagar sedan

Havregryns scones?

Ewa Nilsson
Ewa Nilsson
9 dagar sedan

Jag använder iPad, skulle önska en funktion för utskrift av recepten direkt från plattan. Just bakat saffranslimpan med russin.

Anna
Anna
6 dagar sedan

Varmluft eller vanlig?

Elisabeth
Elisabeth
6 dagar sedan

Älskar detta recept! Tack 🙏🏻

Malin Dahl
Malin Dahl
6 dagar sedan

Gjorde dem till frukost. Superbra för oss viktväktarna då de är noll points😄

Karin
Karin
6 dagar sedan

Underbart goda lättbakta

Karin
Karin
4 dagar sedan

Hur goda som helst

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Havrelimpa utan vetemjöl

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) En nyttig limpa fylld med frön och degen är baserad på havremjöl istället för vetemjöl. En supergod, nyttig limpa fylld med fibrer som påverkar blodsockret mindre än vanligt bröd. Havrelimpa utan vetemjöl 1 st 3 ägg2 tsk bikarbonat1 tsk salt3 dl filmjölk, kvarg eller naturell yoghurt5 dl havregrynsmjöl2 dl blandade frön, t …

11

Glassbomb nyårsdessert

GLASSBOMB med tre smaker – vanilj, hallon och choklad. Ljuvligt god och lätt att göra! Passar både vuxna och barn. Om man inte orkar vänta på att varje lager ska frysa kan man hälla varje smet ovanpå varandra. Det blir ett vackert mönster, men inte lika jämnt som när man låter varje lager stelna i frysen. Tips! Tillsätt …

0

GRILJERAD RIMMAD JULSKINKA – MOR MATILDAS

I betalt annonssamarbete med Jakobsdals Charkuteri. Mor Matildas rimmade julskinka är en riktig delikatess! Skinkan ligger i en vakuumförpackad stekpåse vilket innebär att man stoppar in skinkan direkt i ugnen i den förpackningen den levereras i. Så himla enkelt och tillagningsmetoden går att skinkan blir extremt mör, saftig och god. Julskinkan består av de finaste …

0

Saffransblomma saffransbullar

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Supersaftiga saffranbullar i form av en blomma. De ljuvigaste, saftigaste, lyxigaste & mjukaste saffransbullarna med knastrande pärlsocker och en Dumlechoklad i mitten (välj vilken choklad du vill att stoppa i bullen) Saffransblommor Ca 30 st Deg½ g saffran (1 påse)50 g jäst3 dl mjölk, fingervarm1 ½ dl strösocker½ tsk kardemummakärnor, mortlade1 krm …

0

Pepparkaks nicecream

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Nyttig pepparkaksglass med bara 3 ingredienser som är oerhört krämig och god. Som en riktigt glass, men innehåller fryst banan, mjöl och pepparkakskrydda. Så himla god och man kan frossa i hur mycket glass man vill utan att få en sockerchock. 2–3 frysta bananerca 1/2 tsk pepparkakskrydda1–2 dl mjölk …

0

Chokladdoppade bananer med strössel

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Chokladdoppade bananer är gott, festligt och  passar perfekt som snacks till kvällsfikat, på barnkalaset eller helgmyset. Alltid lika gott och väldigt roligt att göra. Chokladdoppade bananer med strössel 50 g choklad (valfri sort)1 banan1 dl strössel GÖR SÅ HÄR Smält chokladen i en skål över vattenbad. 2. Skär bananen …

0

Strösselknappar

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Strössel och choklad är en perfekt kombination. Ett ljuvligt gott godis med bara 2 ingredienser som är väldigt roligt att göra! Det knastrar gott mellan tänderna! Förvara chokladen i kylen. Strösselknappar 2 dl strössel100 g choklad (valfri sort) GÖR SÅ HÄR Häll strösslet på en liten tallrik/assiett. Smält chokladen …

0

Saffransdrömmar

Drömgoda, spröda, gyllengula småkakor som fullkomligt smälter i munnen. Dessa saffransdrömmar doftar och smakar himmelskt gott och är mycket lätta att baka.TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Saffransdrömmar  18 st 1/2 g saffran (1 påse)50 g smör, rumsvarmt1 1/2 dl strösocker1/2 tsk hjorthornssalt1/2 dl matolja eller rapsolja2 dl vetemjöl GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen …

4

Italiensk maräng

Italiensk maräng 1/2 dl vatten2 1/4 dl strösocker4 äggvitor GÖR SÅ HÄR Koka upp vatten och strösocker till 121 grader i en kastrull. Börja vispa äggvitan till ett hårt skum med en elvisp när sockerlagen är 110 grader. 2. Häll ner sockerlagen långsamt i äggvitan. Vispa samtidigt med elvispen på högsta. Fortsätt att vispa tills marängen …

0

Bounty recept

Hemgjord Bounty är himmelskt gott. Bounty är kanske egentligen inget julgodis, men för mig har det blivit en julfavorit! Här får ni enkla steg-för-steginstruktioner hur man gör de smarriga konfektbitarna. Följ mig gärna på Instagram: lindasbakskola och Facebook: Lindas bakskola BOUNTY 25–28 st 50 g smör, smält3 dl riven kokos2 dl florsocker1 tsk vaniljsocker½ dl vispgrädde …

3

Skumtomtecookies – skumtomtar och pepparkakor

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Skumtomtar + pepparkakor = julens godaste kakor! Den knapriga pepparkaksdegen på utsidan och den sega, mjuka skumtomten inuti är en perfekt kombination. Så gott och kul att baka. Skumtomtecookies Recept:pepparkaksdeg skumtomtar GÖR SÅ HÄR Sätt ugnen på 180 grader. Kavla ut pepparkaksdegen tunt på ett mjölat bakbord. Rulla in …

0

KNÄCK recept

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) KLASSISK KNÄCK – ett av julens populäraste godis! Den sega kolan är underbart god och ett måste varje jul för mig! Förvara den i kylen så håller den sig hård och knäckig. I rumstemperatur mjuknar den. Tips! Tillsätt 1 msk kakao i smeten om du vill ha en chokladigare smak! …

0
16
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x