

Kanelbullesockerkaka i långpannan – saftig, mjuk och smakar kanelbulle, men det är en sockerkaka. Fantastiskt god och ett väldigt populärt recept. Det är omöjligt att bara äta en bit… Så himla god! Går bra att frysa in!
Baka en kanelbullesockerkaka i en vanlig sockerkaksform – klicka här för recept
Kanelbullesockerkaka i långpanna
ca 20 bitar
4 dl strösocker
2 ägg
2 dl filmjölk eller mjölk
1 msk vaniljsocker
1 msk bakpulver
200 g smör, smält
5 dl vetemjöl
Garnering
1–2 msk kanel
3–4 msk strösocker
GÖR SÅ HÄR:
1. Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ägg och strösocker vitt och pösigt med en elvisp. Tillsätt resten av ingredienserna och vispa till en slät smet.
2. Häll smeten i en långpanna, ca 25 x 35 cm. Pudra över hälften av kanelen och strösockret på ytan. Rör om hela smeten försiktigt med en sked eller slickepott. Strö sedan över resten av sockret och kanelen.
3. Grädda kakan längst ner i ugnen i 25–30 min. Låt den svalna innan du skär den i rutor.
TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!
TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!
KANELBULLESOCKERKAKA UTAN SOCKER
Baka en kanelbullesockerkaka utan socker – en nyttigare variant med knappt några kolhydrater! Supergod!!! Klicka till receptet här!
Bakade igår. Jättelätt och god.