mjölkchokladglass4 mjölkchokladglass7

 

 

LJUVLIGT GOD, KRÄMIG GLASS En hackad chokladkaka i glassen är fantastiskt gott – en superbra kombination till den krämiga glassen! Det blir ett läckert tuggmotstånd. Både barn och vuxna älskar denna glass och den gör succé både på finare middagar och på barnkalas! Lyxig, läcker, krämig glass med bara 3 ingredienser.

Tips!
Mjölkchokladen kan bytas ut mot valfri choklad som man gillar.

 

Mjölkchokladglass

ca 1,1 liter

5 dl vispgrädde
1 burk kondenserad mjölk, sockrad/sötad (397 g)
200 g mjölkchokladkaka

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

3. Hacka chokladen i mindre bitar.

4. Blanda ner chokladen i glassmeten (spar lite till garnering).

5. Häll glassmeten i en skål eller avlång form, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Strö över chokladen som är kvar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Ta fram glassen en stund före servering.

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

1. Vispa grädden fluffig i en skål.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

2. Häll ner den kondenserade mjölken i grädden och blanda ordentligt.

mjölkchokladglass1

3. Hacka chokladen i mindre bitar.

mjölkchokladglass2

4. Blanda ner chokladen i glassmeten (spar lite till garnering).

mjölkchokladglass3

5. Häll glassmeten i en skål eller avlång form, ca 1 ½ liter eller portionera den i mindre skålar. Strö över chokladen som är kvar. Täck glassen med plast och ställ den i frysen tills den är genomfryst. Ta fram glassen en stund före servering.

mjölkchokladglass6 mjölkchokladglass4