gaffelkakor7

Gaffelkakor blir roligt randiga med hjälp av en gaffel – därav namnet. En av de absolut enklaste kakorna man kan baka. Arbetstiden är bara 10 minuter sedan sköter de sig själv i ugnen. Läckra klassiker som är bra att ha i kakburken när man ska bjuda på fika.

Tips! Byt gärna ut 1 dl vetemjöl mot 1–1 1/2 dl havregryn. Tillsätt lite i taget och baka ihop till en lagom fast deg. Den får inte blir för torr och smulig eller för lös.

TIPS! Följ mig gärna lindasbakskola på Instagram (klicka här)Facebook (klicka här)

Gaffelkakor

30 st

1 dl strösocker
4 ½ dl vetemjöl 
2 tsk vaniljsocker
200 g smör, rumsvarmt 

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda strösocker, vetemjöl och vaniljsocker i en bunke. Nyp ihop smöret med de torra ingredienserna till en deg. Eller kör ihop degen snabbt i en hushållsmaskin. Låt den vila inplastad i kylen i ca 30 min.

2. Dela degen i ca 30 lika stora bitar. Rulla dem till bollar.

3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper.

4. Tryck till kakorna med en gaffel.

5. Grädda kakorna mitt i ugnen i 14–15 min. Låt dem svalna på plåten.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda strösocker, vetemjöl och vaniljsocker i en bunke. Nyp ihop smöret med de torra ingredienserna till en deg. Eller kör ihop degen snabbt i en hushållsmaskin. Låt den vila inplastad i kylen i ca 30 min.

1. Sätt ugnen på 180 grader. Blanda strösocker, vetemjöl och vaniljsocker i en bunke. Nyp ihop smöret med de torra ingredienserna till en deg. Eller kör ihop degen snabbt i en hushållsmaskin. Låt den vila inplastad i kylen i ca 30 min.

2. Dela degen i ca 30 lika stora bitar. Rulla dem till bollar.

2. Dela degen i ca 30 lika stora bitar. Rulla dem till bollar.

3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper.

3. Lägg bollarna på en plåt med bakplåtspapper.

4. Tryck till kakorna med en gaffel.

4. Tryck till kakorna med en gaffel.

5. Grädda kakorna mitt i ugnen i 14–15 min. Låt dem svalna på plåten.

5. Grädda kakorna mitt i ugnen i 14–15 min. Låt dem svalna på plåten.

gaffelkakor6

gaffelkakor8