Bloggar Lindas Bakskola Lindas lättlagad mat Lindas mat

Smörbakad lax

220 röster

https://youtu.be/g6Dw0T3vxGs
Klicka på filmen för att se hur man tillagar smörbakad lax.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

Här får ni ett riktigt bra tips: smör gör laxen både godare och saftigare. Jag hyvlar några skivor smör och lägger dem ovanpå laxen, smöret smälter över laxen och smakerna gifter sig fantastiskt med varandra. Ljuvligt gott & ett mycket smart matlagningstrix! Smör gör maten godare!

Smörbakad lax med flingsalt och dill

4 portioner

4 laxbitar
8 skivor smör, kylskåpskallt
flingsalt
svartpeppar
dill


Garnering
2 citroner
några cocktailtomater
färsk dill

GÖR SÅ HÄR

  1. Sätt ugnen på 150 grader. Lägg laxbitarna i en ugnsform.
  2. Hyvla smöret med en osthyvel (det måste vara kylskåpskallt)
  3. Krydda med flingsalt, svartpeppar och dill.
  4. Garnera med cocktailtomater på ena sidan.
  5. Grädda laxen längst ner i ugnen i ca 30 min. Tiden kan variera beroende på hur stora dina laxbitar är. Känn med en gaffel. Laxen ska falla isär, men inte gräddas för länge för då blir den lätt torr. Innertemperaturen i laxen bör vara ca 48 grader när laxen tas ut ur ugnen.

Servera gärna med kokt potatis och romsås.

Tips! Du kan krydda laxen med pressad vitlök, chiliflakes, färska örter eller andra favoritkryddor.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

Prenumerera
Notis om
guest

3 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
gittan
gittan
3 år sedan

Hej! Ska testa detta recept idag! Min fråga..ska laxen vara tinad eller fryst? 😊

Mary
Mary
3 år sedan

Så god! Till och med barnen älskade den som i vanliga fall är mycket kritiska till den mat jag lagar. Tack för ett toppen recept! Kommer bli stående här hemma!

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Chokladkaka på 1 minut

https://youtu.be/BizKD_Ze-sk KLICKA PÅ FILMEN SOM VISAR HUR MAN GÖR CHOKLADKAKAN PÅ 1 MINUT TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Chokladkaka på 1 minut – en blandning mellan kladdkaka och saftig chokladsockerkaka. Ljuvligt god och mycket lätt att göra. Ingredienserna har man oftast hemma. Chokladkaka på 1 …

2

Krämig kycklingpasta

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! En mycket lättlagad och god kycklingpasta som gräddas i ugnen. Allt sköter sig själv. Kryddblandningen kan självklart ändras efter egen smak. KRÄMIG KYCKLINGPASTA 600 g kycklingfilésalt1 tsk chiliflakes 2 vitlöksklyftor1/2 tsk curry1 buljongtärning kyckling (eller 2 msk kycklingfond)300 g cocktailtomater3 dl …

0

Kanelbullekaka på 1 minut

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! https://youtu.be/fFnybEdJi5Q Kolla på filmen som visar hur man bakar Kanelbullekaka på 1 minut. En ljuvligt god kanelbullekaka som bara tar en minut att göra i mikron. Den är himmelskt god och jättelätt att göra! Kanelbullekaka på 1 minut 2 msk …

7

Kladdkaka med kolasnittbotten

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! https://youtu.be/wdJLTNepmUw Kladdkaka med kolasnittbotten – klicka på bilden för att se hur man bakar den. Kladdkaka med en botten av kolasnittsdeg. Gudomligt gott! Bottnen är både lite seg och frasig och det blir en perfekt kombination till kladdkakan. En underbart god …

3

Nyttiga recept Instagram

BESTÄLL LINDAS LÅNGPANNA – KLICKA HÄR! MOROTSFRALLOR I LINDAS UGNSPLÅT FRALLOR I LINDAS LÅNGPANNA BRYTFRALLOR I LINDAS BAKSKOLA NYTTIGA BANANMUFFINS HAVREGRYNSLIMPA KANELBULLESOCKERKAKA UTAN SOCKER KROSSAD POTATIS I AIRFRYER HAVRELIMPA UTAN MJÖL KESOFRALLOR UTAN MJÖL NYTTIGA KESOFRALLOR BRÖD I AIRFRYER LASAGNE I AIRFRYER LIMPOR I AIRFRYER PANNKAKOR UTAN MJÖL BLOMKÅLSGRATÄNG BLÅBÄRSKAKA I AIRFRYER LAX I AIRFRYER FLYGANDE …

0

CHOKLADFUDGEKAKA

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Underbart, ljuvligt, fantastiskt god chokladfudgetårta som kommer göra succé på fikabordet. En riktig klassiker med en lite kladdig chokladbottnen och en härligt krämig chokladfudge på toppen. En kaka man alltid kan bjuda på utan att misslyckas och alla kommer gilla …

1

Löjromspizza

Lyxig löjromspizza som kan ätas både som förrätt, tilltugg eller huvudrätt. En riktig festlig pizza som passar alla högtider, men även en vanlig helg när man vill lyxa till det. Pizza bianco – pizza som bakas utan tomatsås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Löjromspizza 1 stor pizza pizzadeg100 g valfri ost, riven (gärna Västerbotten …

0

Kesofrallor utan mjöl

https://youtu.be/PhsK1AF3U78 Titta på filmen som visar hur man gör – klicka på filmen ovan! NYTTIGT KESOBRÖD UTAN MJÖL Baka bröd utan vetemjöl. Keso och havregryn är grunden i dessa otroligt saftiga och goda bröd. Och de behöver inte jäsa. Mycket enkla att baka! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du mer inspiration och fler …

10

Hönökaka på plåt

I annonssamarbete med Ankarsrum. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Hönökaka är ett klassisk köpebröd som jag har bakat och gjort en egen variant av. Ljuvligt gott kan jag lova! Och Ankarsrum har gjort jobbet med att blanda och knåda degen! https://youtu.be/EahrZC3qIm0 Klicka på filmen för att titta hur man …

6

Kycklingfilé och klyftpotatis för en person

https://youtu.be/SrJ2mjTPuiw Klicka på filmen för att se hur man tillagar kycklingfilé & klyftpotatis för en person. Snabbt, enkelt och ljuvligt gott! En hel måltid som tillagas i en och samma ugnsform direkt i ugnen. Kycklingfilé och klyftpotatis är alltid gott och enklare matlagning än så här blir det inte. Servera gärna med tzatziki, guacamole eller …

0

Rårakor råraka

https://youtu.be/wykMqwZ_fFA KLICKA PÅ FILMEN FÖR ATT SE HUR MAN TILLAGAR RÅRAKOR RÅRAKA Rårakor är lättgjord och lyxig potatisplätt som passar perfekt som förrätt, enkel lunch eller middag. Man river potatis som steks till tunna krispiga plättar. Garnera rårakan med hackad rödlök, löjrom (eller stenbitsrom), crème fraische/gräddfil och dill eller gräslök. Obs – receptet är för …

1

Brownietårta med chokladtryffel

I betalt samarbete med Tweek https://youtu.be/ods6wHI7m_c Klicka på filmen för att se hur man bakar brownietårtan! Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak.  …

0
3
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x