Uncategorized

Nyttiga recept Instagram

266 röster

BESTÄLL LINDAS LÅNGPANNA – KLICKA HÄR!

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

CHOKLADFUDGEKAKA

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Underbart, ljuvligt, fantastiskt god chokladfudgetårta som kommer göra succé på fikabordet. En riktig klassiker med en lite kladdig chokladbottnen och en härligt krämig chokladfudge på toppen. En kaka man alltid kan bjuda på utan att misslyckas och alla kommer gilla …

1

Löjromspizza

Lyxig löjromspizza som kan ätas både som förrätt, tilltugg eller huvudrätt. En riktig festlig pizza som passar alla högtider, men även en vanlig helg när man vill lyxa till det. Pizza bianco – pizza som bakas utan tomatsås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Löjromspizza 1 stor pizza pizzadeg100 g valfri ost, riven (gärna Västerbotten …

0

Kesofrallor utan mjöl

https://youtu.be/PhsK1AF3U78 Titta på filmen som visar hur man gör – klicka på filmen ovan! NYTTIGT KESOBRÖD UTAN MJÖL Baka bröd utan vetemjöl. Keso och havregryn är grunden i dessa otroligt saftiga och goda bröd. Och de behöver inte jäsa. Mycket enkla att baka! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du mer inspiration och fler …

10

Hönökaka på plåt

I annonssamarbete med Ankarsrum. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Hönökaka är ett klassisk köpebröd som jag har bakat och gjort en egen variant av. Ljuvligt gott kan jag lova! Och Ankarsrum har gjort jobbet med att blanda och knåda degen! https://youtu.be/EahrZC3qIm0 Klicka på filmen för att titta hur man …

6

Kycklingfilé och klyftpotatis för en person

https://youtu.be/SrJ2mjTPuiw Klicka på filmen för att se hur man tillagar kycklingfilé & klyftpotatis för en person. Snabbt, enkelt och ljuvligt gott! En hel måltid som tillagas i en och samma ugnsform direkt i ugnen. Kycklingfilé och klyftpotatis är alltid gott och enklare matlagning än så här blir det inte. Servera gärna med tzatziki, guacamole eller …

0

Rårakor råraka

https://youtu.be/wykMqwZ_fFA KLICKA PÅ FILMEN FÖR ATT SE HUR MAN TILLAGAR RÅRAKOR RÅRAKA Rårakor är lättgjord och lyxig potatisplätt som passar perfekt som förrätt, enkel lunch eller middag. Man river potatis som steks till tunna krispiga plättar. Garnera rårakan med hackad rödlök, löjrom (eller stenbitsrom), crème fraische/gräddfil och dill eller gräslök. Obs – receptet är för …

1

Brownietårta med chokladtryffel

I betalt samarbete med Tweek https://youtu.be/ods6wHI7m_c Klicka på filmen för att se hur man bakar brownietårtan! Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak.  …

0

Blomkålsbiffar

https://youtu.be/oO_RZmW7-Z0 Kolla filmen som visar hur man gör blomkålsbiffarna! Att göra blomkålsbiffar är väldigt enkelt. De är så himla goda, vegetariska och kan ätas ihop med en sallad och t ex tzatziki, ajvar relish eller guacamole. Eller ät dem som tillbehör till någon maträtt du gillar. Du kan använda ett färsk blomkålshuvud eller köpa fryst …

3

Banankaka i micron

https://youtu.be/t9S37toOTC0 Klicka på filmen och kolla hur enkelt man bakar banankakan i micron! En mycket lätt och himmelskt god banankaka som tillagas på 1–2 minuter i mikron. Perfekt när man vill njuta av något gott snabbt! Man kan bestämma lite själv om man vill att den ska vara lite lätt kladdig, som en kladdkaka eller …

2

Sirapsfrallor

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka! Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet …

6

Kycklingpasta allt-i-ett

https://youtu.be/aXvGXSXt29s Kolla filmen hur man tillagar kycklingpasta allt-i-ett Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter …

0

Banancookies med havregryn

https://youtu.be/2AFS9rx3wYs Så bakar med Banancookies – klicka här för att se en kort film som visar hur man gör! Baka nyttiga kakor med havregryn och banan. Supergoda, supernyttiga och lätta att göra. Kakorna blir lite frasiga på ytan och lätt mjuka inuti.  Tips! Tillsätt 1 dl kokos. Kakaon kan bytas ut mot 2 tsk kanel. TIPS! …

6
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x