Bloggar Lindas Bakskola Lindas choklad Lindas desserter Lindas kladdkakor Lindas mjuka kakor

Kladdkaka med kolasnittbotten

359 röster

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

Kladdkaka med kolasnittbotten – klicka på bilden för att se hur man bakar den.

Kladdkaka med en botten av kolasnittsdeg. Gudomligt gott! Bottnen är både lite seg och frasig och det blir en perfekt kombination till kladdkakan. En underbart god kaka!
Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här!

Klassiska kolasnittar – recept hittar du här om du vill baka ut kakorna på vanligt sätt!

Kladdkaka med kolasnittbotten

Kolasnittdeg (botten)
50 g smör, rumsvarmt
1/2 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
1 ½ dl vetemjöl
½ tsk bakpulver
1 msk ljus sirap 

Kladdkakesmet
150 g smör
3 dl strösocker
3 ägg
¾ dl kakao
2 krm salt
2 tsk vaniljsocker
1 ¾ dl vetemjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Kolasnittbotten: Sätt ugnen på 180 grader. Mosa ihop smöret med resten av ingredienserna till en lite torr deg (jag har gjort degen lite torrare än vanliga kolasnittar för att kakan inte ska bli kladdig när den används som botten på kakan).

2. Tryck ut degen i en smord springform, ca 24 cm i diameter.

3. Grädda längst ner i ugnen i ca 10 min.

4. Kladdkakesmet: Smält smöret och blanda ihop med resten av ingredienserna till en smet.

5. Häll smeten på den gräddade kolasnittbottnen.

6. Grädda kakan längst ner i ugnen i 20–22 min. Låt kakan svalna i formen. Servera med vispgrädde eller vaniljglass.

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde!

Här hittar du fler recept med ljuvligt goda, enkla mjuka kakor – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

3 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Linnea
Linnea
3 år sedan

Ska det vara över och undervärme?

Sonja Björk
Sonja Björk
3 år sedan

Låter ”gudomligt” gott. Ska absolut göra denna kaka.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Nyttiga recept Instagram

BESTÄLL LINDAS LÅNGPANNA – KLICKA HÄR!

0

CHOKLADFUDGEKAKA

TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Underbart, ljuvligt, fantastiskt god chokladfudgetårta som kommer göra succé på fikabordet. En riktig klassiker med en lite kladdig chokladbottnen och en härligt krämig chokladfudge på toppen. En kaka man alltid kan bjuda på utan att misslyckas och alla kommer gilla …

1

Löjromspizza

Lyxig löjromspizza som kan ätas både som förrätt, tilltugg eller huvudrätt. En riktig festlig pizza som passar alla högtider, men även en vanlig helg när man vill lyxa till det. Pizza bianco – pizza som bakas utan tomatsås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Löjromspizza 1 stor pizza pizzadeg100 g valfri ost, riven (gärna Västerbotten …

0

Kesofrallor utan mjöl

NYTTIGT KESOBRÖD UTAN MJÖL Baka bröd utan vetemjöl. Keso och havregryn är grunden i dessa otroligt saftiga och goda bröd. Och de behöver inte jäsa. Mycket enkla att baka! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du mer inspiration och fler recept! Kesofrallor utan mjöl Ca 14 st st 10 dl havregryn 3/4 tsk …

10

Hönökaka på plåt

I annonssamarbete med Ankarsrum. Kolla in Ankarsrums köksmaskiner, olika färger och tillbehör – klicka här! Hönökakor är ett klassiskt, platt bröd som brukar bakas ut i rundlar som delas på mitten. Men jag har förenklat och kavlat ut degen på en plåt istället. Smaken är såklart densamma och likagod, bara enklare att baka.  Tips!Det är …

6

Kycklingfilé och klyftpotatis för en person

Snabbt, enkelt och ljuvligt gott! En hel måltid som tillagas i en och samma ugnsform direkt i ugnen. Kycklingfilé och klyftpotatis är alltid gott och enklare matlagning än så här blir det inte. Servera gärna med tzatziki, guacamole eller currysås. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingfilé & klyftpotatis för en person Ingredienser:1 kycklingfilé2–3 potatisarrapsolja/olivoljasaltpeppar …

0

Rårakor råraka

RÅRAKA Rårakor är lättgjord och lyxig potatisplätt som passar perfekt som förrätt, enkel lunch eller middag. Man river potatis som steks till tunna krispiga plättar. Garnera rårakan med hackad rödlök, löjrom (eller stenbitsrom), crème fraische/gräddfil och dill eller gräslök. Obs – receptet är för 1 person: Jag har skrivit nedanstående mängder ungefär per person. Självklart …

1

Brownietårta med chokladtryffel

I betalt samarbete med Tweek Underbar chokladbrownietårta med Tweek Easter Eggs i både browniesmeten och som dekoration. Den här tårtan är sockerreducerad och innehåller inget vetemjöl. Men det är inget man kan ana när man smakar den. En himmelskt god tårta med härlig chokladsmak.  Jag vill verkligen tipsa er alla om Tweeks Easter Eggs! De …

0

Blomkålsbiffar

Att göra blomkålsbiffar är väldigt enkelt. De är så himla goda, vegetariska och kan ätas ihop med en sallad och t ex tzatziki, ajvar relish eller guacamole. Eller ät dem som tillbehör till någon maträtt du gillar. Du kan använda ett färsk blomkålshuvud eller köpa fryst blomkål som får tina. Blomkålsbiffar Ca 4 personer 1 …

3

Banankaka i micron

Klicka på filmen och kolla hur enkelt man bakar banankakan i micron! En mycket lätt och himmelskt god banankaka som tillagas på 1–2 minuter i mikron. Perfekt när man vill njuta av något gott snabbt! Man kan bestämma lite själv om man vill att den ska vara lite lätt kladdig, som en kladdkaka eller mer …

2

Sirapsfrallor

Mycket fluffiga, mjuka frallor som är himmelskt goda! Underbara bröd som passar perfekt till frukost, mellis eller till utflykten. Ett riktigt favoritbröd TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!)som ni måste baka! Tips! Kalljäs bröden i kylen över natten och grädda dem när du vaknar. Gör en halv sats bröd om det blir trångt i kylskåpet …

6

Kycklingpasta allt-i-ett

Kycklingfiléer och pasta som tillagas i en och samma form i ugnen. Kycklingen blir oerhört saftig, smakrik och god. Och allt får en väldigt god smak eftersom smakerna blandas ihop i formen. En mycket god och lättlagad middag för både barn och vuxna. Kryddningen kan varieras efter smak. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Kycklingpasta …

0
3
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x