Bloggar Lindas Bakskola Lindas desserter Lindas glass Lindas nyttigt Okategoriserade

Nyttig jordgubbsmousse på lättmjölk

jordgubbsmousselättmjölk4 jordgubbsmousselättmjölk2

NYTTIGT! Fluffig, lätt mousse smaksatt med frysta jordgubbar. Moussen är gjord av 2 ingredienser: lättmjölk och frysta jordgubbar. Den är både hälsosam och supergod! Den är perfekt att äta på kvällen när man blir sugen på något eller som dessert efter middagen när man vill vara lite extra nyttig.

Obs! Moussen måste ätas direkt för om den får stå en stund så spricker luftbubblorna och den blir vattnig.

Jordgubbarna ska vara frysta, men något tinade så de inte är stenhårda. Om bären är helt tinade blir moussen inte fluffig. De frysta, kalla bären har effekt på mjölken som gör att den blir  fluffig när man mixar den. Det går lika bra med frysta hallon.

Det krävs en köksmaskin med knivar eller stavmixer med en tillhörande bägare med kniv-tillbehör för att kunna vispa mjölken fluffig. Obs! Vispa inte för länge för då blir moussen grynig.

 

Nyttig, ljuvligt god bärglass – klicka här för recept!
Nyttig, ljuvligt god bärglass – klicka här för recept!

Nyttig jordgubbsmousse på lättmjölk

1–2 portioner

1 dl lättmjölk (det går även bra med mellan- eller standardmjölk)
3–4 frysta jordgubbar

GÖR SÅ HÄR

1. Kör mjölken lite fluffig i en mixer eller hushållsmaskin med knivar. Tillsätt de frysta jordgubbarna och mixa till en fluffig mousse (det går fort). Ät och njut direkt! Obs! (Låt jordgubbarna tina lite, lite grann för det är svårt att mixa dem om de är stenhårda)

1. Kör mjölken lite fluffig i en mixer eller hushållsmaskin med knivar. Tillsätt de frysta jordgubbarna och mixa till en fluffig mousse (det går fort). Ät och njut direkt! Obs! (Låt jordgubbarna tina lite, lite grann för det är svårt att mixa dem om de är stenhårda)
1. Kör mjölken lite fluffig i en mixer eller hushållsmaskin med knivar. Tillsätt de frysta jordgubbarna och mixa till en fluffig mousse (det går fort). Ät och njut direkt! Obs! (Låt jordgubbarna tina lite, lite grann för det är svårt att mixa dem om de är stenhårda)

jordgubbsmousselättmjölk3 jordgubbsmousselättmjölk5jordgubbsmousselättmjölk6

 

 

Kommentarer inaktiverade.

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Enkla maränger

Spröda, härliga maränger som är gjorda av florsocker och äggvita!

0

Krokant

Gott att strö över glassen, på kladdkaka, chokladganache eller i tryfflar. Supergott och lätt att göra själv!

0

Mangoglass på pinne

Njut av iskall, svalkande mangoglass som är nyttig & baserad på frukt! Helt utan tillsatt socker!

0

Nyttiga dadelbollar

Sockerfria chokladbollar med mixade dadlar – de smakar gudomligt gott och väldigt likt vanliga havrebollar.

0

Mjölfria havregrynsfrallor

Goda, saftiga frukostbullar utan mjöl som inte behöver jäsa! Klara på 15–20 min!

0

De mest googlade bakverken

Min Chiapudding och kanelbullekladdkaka finns med på listan 🙂

0

Kladdkaka deluxe

Lyxig kladdkaka med extra mycket smet som gör bitarna högre och den räcker till fler. Mums!

0

Filmjölkslimpa utan mjöl

Saftig, hälsosam frölimpa gjord på havregryn – helt utan vanligt mjöl.

0

Lindas bakskolas nyttiga mikrochokladkaka

Mjuk, härlig, lätt kladdig chokladkaka som bara innehåller banan, ägg och kakao. Supernyttigt!

0

Chokladkyssar

Riktigt läckra färgklickar! Vita chokladkyssar är ett lättgjord och ljuvligt gott godis som bara består av två ingredienser, vit choklad och chokladlinser. Det enkla är ofta det godaste och så är det precis i detta fall! Förvara chokladen i kylskåpet. Chokladkyssar 25–30 st 100 g vit choklad 25–30 chokladlinser GÖR SÅ HÄR 1. Smält chokladen i …

0

Lindas nyttiga choklad- & banankaka i mikron

Lätt kladdig chokladkaka som bara innehåller banan, ägg och kakao. Supernyttigt, gott och mättande!

0

Kalljästa grahamsbullar

Gör degen på kvällen och grädda bröden direkt när du vaknar på morgonen. Njut av nybakade, fiberrika frallor till frukost!

0