pannkakor utan mjöl

Tänk att pannkakor utan mjöl kan vara så goda! Istället för vetemjöl innehåller de fiberhusk. Fiberhusk innehåller gelébildande fibrer som ersätter glutens egenskaper och gör att smeten håller ihop när de steks. Pannkakorna smakar ljuvligt och ingen kan tro att de inte innehåller något mjöl. Passar alla som vill äta nyttigt eller glutenfritt eller lite kolhydrater (t ex diabetiker). En perfekt frukost, lunch eller mellanmål.

Tips!
Om du vill att pannkakorna inte ska innehåller några kolhydrater så tillsätter du vispgrädde + vatten (istället för mjölk)

Pannkakor utan mjöl

10–12 st små pannkakor eller ca 6 stora

4 ägg
3 dl mjölk (eller 1 dl vispgrädde + 2 dl vatten = inga kolhydrater)
2 msk Fiberhusk
1 krm salt

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa upp äggen lite lätt med en handvisp. Tillsätt resten av ingredienserna och vispa till en slät smet.

2. Stek pannkakorna i smör på medelvärme i en stekpanna. Vänd när de fått lagom med färg. Servera gärna med bär och/eller vispgrädde.


 

© 2020 Lindas Bakskola. Alla rättigheter reserverade.