Bloggar Lindas Bakskola Lindas diabetesrecept Lindas mat Lindas nyttiga

pannkakor utan mjöl

222 röster

Tänk att pannkakor utan mjöl kan vara så goda! Istället för vetemjöl innehåller de fiberhusk. Fiberhusk innehåller gelébildande fibrer som ersätter glutens egenskaper och gör att smeten håller ihop när de steks. Pannkakorna smakar ljuvligt och ingen kan tro att de inte innehåller något mjöl. Passar alla som vill äta nyttigt eller glutenfritt eller lite kolhydrater (t ex diabetiker). En perfekt frukost, lunch eller mellanmål.

Tips!
Om du vill att pannkakorna inte ska innehåller några kolhydrater så tillsätter du vispgrädde + vatten (istället för mjölk)

Här hittar du fler recept utan socker – klicka här!

Pannkakor utan mjöl

10–12 st små pannkakor eller ca 6 stora

4 ägg
3 dl mjölk (eller 1 dl vispgrädde + 2 dl vatten = inga kolhydrater)
2 msk Fiberhusk
1 krm salt

GÖR SÅ HÄR

1. Vispa upp äggen lite lätt med en handvisp. Tillsätt resten av ingredienserna och vispa till en slät smet.

2. Stek pannkakorna i smör på medelvärme i en stekpanna. Vänd när de fått lagom med färg. Servera gärna med bär och/eller vispgrädde.


 Här hittar du fler recept utan socker – klicka här!

Prenumerera
Notis om
guest

14 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Elin
4 år sedan

Nu blev jag hungrig, haha!

Monica Arvidsson
Monica Arvidsson
4 år sedan

Super goda testa ,sa ingenting till min son han åt upp 😂 mvh Monica

Eva
Eva
4 år sedan

Jättegoda pannkakor. Tipsat vidare om ditt instagramkonto till min son vars dotter 6 år fick diabetes för 9 månader sen.
Hoppas du kommer med många fler recept lämpliga för diabetiker👍

Ellie Danielsson
Ellie Danielsson
4 år sedan

Pannkakorna blev jättegoda! Dessa göra jag ofta nu. Tack för superbra recept!

Eva Carlström
Eva Carlström
4 år sedan

Trevligt med Glutenfria recept ❤️👍

Malin
Malin
4 år sedan

Skönt för dottern att kunna äta många pannkakor utan att ta insulin! Tack snälla för superrecept!

Petter
Petter
Svara på  Malin
3 år sedan

Inget insulin alls? Prays the lord!! 🙂

Rebecca
Rebecca
4 år sedan

Testa dessa till frukost, halvvägs in i stekningen insåg jag att jag inte var sugen på pannkaka utan smörgås, så slängde på 2 st som pålägg med lite färskost och mums säger jag bara! Nu gör jag mina med växtbaserad dryck så smaken kanske är annorlunda men mina funka som pålägg iaf! 😁

Helena
Helena
4 år sedan

De här blev alldeles för äggiga i smaken för mig och därmed inte goda. Kul att se att andra tyckte om dem!

Heléne
Heléne
4 år sedan

De är SUPERGODA. Gör dem ofta

LÅ
3 år sedan

Jag har inte provat än det kommer då skriver ja

Last edited 3 år sedan by LÅ
Vicky
Svara på 
3 år sedan

Måste man ha Fiberhusk?

Albina
Albina
3 år sedan

Tack för receptet! Barnen gillade pannkakor verkligen. Imorgon serverars som efter till middag 👌

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Kall currysås med mango chutney

Kall currysås med Mango chutney. Fantastiskt god och mycket lätt att göra.

0

NÄRINGSRIK GLASS

I samarbete med Modifast sverige har jag tagit fram ett ljuvligt gott glassrecept som innehåller Modifast måltidsersättning och fryst banan. Pulvret är mycket näringsrikt och kan ersätta en hel måltid. Modifast pulver är ett bättre näringsrikt val när sämre livsmedel är alternativet. Den här glassen smakar och har en konsistens som påminner om mjukglass. Den …

0

KYCKLINGKÖTTFÄRSSÅS

Kycklingköttfärssås – en klassiker i ny tappning! Istället för att använda köttfärs har jag tillagat min favoritköttfärssås med kycklingfärs. Och den blev underbart god och lika enkel att tillaga! Kycklingköttfärsen är lätt att steka och smakar mycket gott. Kycklingköttfärs ger en mycket god smak och innehåller bara ca 5 procent fett. Hygientips!Tänk på att alltid tvätta händerna …

0

Grahamsfrallor

Himmelskt goda grahamsfrallor. Finns det något godare än nybakade grahamsfrallor?! Näe, det är ljuvligt. Och dessa härliga bröd innehåller väldigt mycket fibrer, vilket alltid är bra. Ett perfekt frukostbröd! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Grahamsfrallor 20 st 50 g jäst6 dl vatten, fingervarmt2 tsk salt3 msk rapsolja4 dl grahamsmjöl10–11 dl vetemjöl GÖR SÅ HÄR …

2

Ugnsbakad falukorv med potatismos

Ugnsbakad falukorv med potatismos – en supergod, mycket lättlagad vardagsmiddag som familjen älskar! Och det är så enkelt att tillaga direkt i ugnen. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Ugnsbakad falukorv med potatismos 4–6 personer 1 falukorvsring, ca 800 g 2 msk ketchup2 msk senap ca 20 ostskivor 6 portioner potatismosnågra cocktailtomaterev. grillkrydda GÖR SÅ …

1

Chili sin carne

Chili sin carne – en lättlagad, supergod vegorätt som är så himla god! Servera med ris eller bulgur och en fräsch sallad. Chili sin carne 6 portioner 2 gula lökar, hackade2 vitlöksklyftor1 msk olja3 msk tomatpuré1–2 tsk chilipulver1 tsk paprikapulver1 krm svartpeppar3/4 tsk salt1 msk soja400 g vegofärs1 burk krossade tomater (à 400 g)1 tetra …

0

UGNSOMELETT

UGNSOMELETT Omelett är SÅ gott, nyttigt och lätt att tillaga, speciellt när den gräddas i ugnen. Rör först ihop smeten och sedan sköter sig omeletten själv i ugnen. En perfekt lunch, lättare middag eller servera den på en buffé. TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) Ugnsomelett 2–3 portioner 6 ägg4 dl mjölksaltpeppar Förslag på fyllning1 dl riven ost100 …

0

STEKPANNEBRÖD UTAN VETEMJÖL

I annonssamarbete med Fiber HUSK®. I samarbete med Fiber HUSK® har jag tagit fram ett recept på nyttigt stekpannebröd utan vetemjöl. – Kan man verkligen baka stekpannebröd utan vetemjöl, har flera vänner frågat mig? – Ja, det går hur bra som helst när man använder Fiber HUSK® i degen! Fiber HUSK® har egenskaper som håller …

2

KANINMUFFINS påskpyssel

I samarbete med Dr Oetker. I samarbete med Dr Oetker har jag bakat ljuvligt söta och goda kaninmuffins. Dessa blir helt perfekta att bjuda på i påsk. Både smarriga och otroligt fina och roliga att göra!  Jag har använt Dr. Oetker Sugar Eyes till ögon, vit och rosa Dr. Oetker sugar fondant till öron och …

0

ananaskaka utan vanligt socker

I samarbete med Hermesetas Bjud på en gyllene, sockerfri ananskaka i påsk! Himmelskt gott påskfika och istället för vanligt socker har jag sötat den med Hermesetas lättströ som innehåller 90 % mindre kalorier och det påverkar inte blodsockret. Perfekt för min ena son som har diabetes och för alla som inte vill äta så mycket …

0

SPAR 20–90% GENOM ATT HANDLA PÅ MATSMART.SE

I samarbete med Matsmart Jag har beställt massor av varor hos Matsmart! Min beställning blev 36 % billigare hos Matsmart.se än i vanliga matbutiker! I stället för att betala över 1 000 kr för dessa varor betalade jag drygt 600 kr, plus att jag hjälper till att minska matsvinnet och jag slipper att gå ut …

0

sockerkaka

En supersaftig, god sockerkaka som alltid är uppskattad till fikat! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) SOCKERKAKA Ca 12 bitar2 ½ dl strösocker2 ägg2 tsk vaniljsocker2 tsk bakpulver3 dl vetemjöl50 g smör, smält2 dl mjölk GÖR SÅ HÄR 1. Sätt ugnen på 175 grader. Vispa strösocker och ägg pösigt i en bunke.  Blanda vaniljsocker, bakpulver och vetemjöl och vispa ner det …

0
14
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x