Bloggar Lindas Bakskola Lindas bakverk Lindas matbröd Lindas småkakor

Snabbfrallor på 20 min 

302 röster
Snabbfrallor på 20 minuter kan bakas med vetemjöl eller rågsikt.

Nybakta bröd till frukost, mellis eller till maten är makalöst gott! Här får ni recept på superenkla, snabba bröd med ingredienser man oftast har hemma. Man väljer själv vilka frön man har på toppen eller om man bara vill strö över lite mjöl.

Mjölk i degen gör frallorna lite mjukare i konsistensen, vatten lite segare och rustikare.

Snabbfrallor på 20 min  

9 st

7 dl vetemjöl (eller rågsikt)
1 tsk salt
1 msk bakpulver
3 msk rapsolja
4 dl mjölk (eller vatten)

Garnering (kan uteslutas)
sesamfrön
vallmofrön
mjöl

GÖR SÅ HÄR

1. Sätt ugnen på 250 grader. Blanda alla torra ingredienser i en bunke.

2. Tillsätt olja och vatten. Blanda ihop allt till en kladdig deg.

3. Lägg ett bakplåtspapper i en ugnsform eller på en plåt.

4. Använd två matskedar och klicka ut 9 frallor. Strö över lite vetemjöl och/eller frön.

5. Grädda bröden mitt i ugnen i ca 15 min. Låt dem svalna innan du skär itu bröden.

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

Fler recept...

Pizzabullar Ankarsrum

Nygräddade, ljuvliga pizzabullar. Receptet hittar du nedan – scrolla ner. Degen bör köras i 5–8 minuter i Ankarsrum assistent för då blir glutentrådarna starka och pizzabullarna saftiga, höga och goda. Reklam för Ankarsrum Hembakade pizzabullar är bland det godaste som finns! De är perfekta att äta som mellis, till en sallad eller soppa, som tilltugg till …

2

Cookies

Underbart goda chokladcookies med en ruta choklad på varje kaka. Sååååå goda och lätta att baka! Förvara dem i kylskåpet för de är allra godast när de är kylskåpskalla. De går också att frysa in i en burk med lock. Lindas bakskolas cookies  12 st 75 g smör, smält1 1/2 dl strösocker4 msk kakao1 tsk …

0

Godaste charkbrickan Jakobsdals

Jakobsdals Charkuteri är ett familjeföretag som funnits sedan 1936. Deras produktion ligger i Göteborg och de har ett nytt sortiment med lufttorkade och rökta charkuterier som görs på svenskt kött. Toppen, tycker jag! Paprikasalami och Lufttorkad skinka Långlagrad är Jakobsdals senaste nyheter i sitt Plockcharksortiment.  SÅ GÖR DU GODASTE CHARKBRICKAN med svenska charkisar! REKLAM för JAKOBSDALS CHARKETURIER …

0

Gräddkola utan socker Tweek

Jag har gjort en underbar gräddkola utan strösocker med Tweek Toffee Caramel och Corny Crunch på toppen. Gräddkolan i sig påverkar blodsockret minimalt och jag har toppat den med Tweek godis som är mitt favoritgodis och det innehåller 95 % mindre socker än vanligt godis. Ett julgodis som påverkar blodsockret minimalt och om man utesluter Tweek-godiset …

0

Tekakor i långpanna

Tekakor i långpanna. Sånt här bröd går inte att köpa! Man måste baka det själv! Saftigare, mjukare bröd får man leta efter. Otroligt härligt frukostbröd som bara trycks ut i en form och gräddas. Så lyxigt! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla nya recept i ditt flöde! Tips! Följ Lindas bakskola …

4

Kladdkaka för 1 person på 1 minut

Ett riktigt toppenrecept när man vill ha kladdkaka blixtsnabbt! Så enkelt och himmelskt gott!!! Det går alldeles utmärkt att göra kladdkaka i mikron. I kladdkaka som gräddas i ugnen använder man ägg och det kan man göra med denna också, men den blir lite stabbigare då, om man vill ha kladdigare så använd mjölk istället. …

1

Havregrynsbröd i stekpanna

Supernyttiga bröd som innehåller havregryn och ägg. Ett suveränt recept där bröden steks direkt i en torr stekpanna. Så enkelt, hälsosamt och gott! Bröden blir lite knapriga på ytan och ett riktigt favoritbröd som jag verkligen rekommenderar! 1 bröd innehåller: 20 g kolhydrater14 g protein TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så får du alla …

1

Enkla bagels

ENKLA BAGELS Klassiska bagels brukar kokas i vatten före gräddning, men jag har gjort en enklare variant där jag hoppar över det momentet. Ljuvligt goda bröd som passar både frukost, mellanmål, picknick och buffé. Enkla bagels 12 st50 g jäst6 dl vatten, fingervarmt2 tsk salt3 msk rapsolja7 dl rågsiktca 7 dl vetemjöl Garnering1 ägg, uppvispatca …

0

Recept Instagram Lindas matskola

BESTÄLL LINDAS LÅNGPANNA – KLICKA HÄR! Beställ Smakbox – klicka här! Beställ Lindas kakor – klicka här! LJUSA KÄRLEKSMUMS I LINDAS UGNSPLÅT MOROTSFRALLOR I LINDAS UGNSPLÅT TRE LIMPOR I LINDAS UGNSPLÅT BRYTFRALLOR I LINDAS LÅNGPANNA KÄRLEKSMUMS I LINDAS LÅNGPANNA FRALLOR I LINDAS LÅNGPANNA SMÖRGÅSTÅRTA NYTTIGA KESOFRALLOR KROSSAD POTATIS I AIRFRYER SEMMELKLADDKAKA LASAGNE I AIRFRYER LIMPOR I AIRFRYER BLÅBÄRSKAKA …

0

Pull apart bread / kanellängd

Foto: Linda Andersson PULL APART BREAD I USA kallas den här vetelängden för pull apart bread, dra isär-bröd på svenska. Den blir oerhört saftig och gräddas i en limpform. Superläcker, kul variant av en kanellängd. Och den blir extra saftig när den gräddas på detta sätt i en limpform! TIPS! Följ gärna Lindas bakskola på Instagram (klicka här!) så …

0

Havrefrallor utan vetemjöl

https://youtu.be/nTM50wKvdJQ Klicka på filmen ovan för att se hur man bakar havrefrallor utan vetemjöl. Nyttiga havrefrallor utan vetemjöl. Mycket lätta att baka och ljuvlig goda! Havremjölet är lätt att göra själv: mixa havregryn i en mixer med knivar. HAVREMJÖL kan du göra själv genom att mixa havregryn i en knivmixer. Den färdiga mängden havregryn ska …

0

TWEEK CORNY CRUNCH KLADDKAKEMUFFINS UTAN SOCKER

REKLAM FÖR TWEEK Jag har bakat underbara sockerfria kladdkakemuffins fyllda med Tweek Corny Crunch. Dessa underbara chokladgodisar är crunchiga i mitten och täckta med läcker, sockerfri mjölkchoklad. Så himla bra och gott recept för alla som vill äta sockerfritt och nyttigare bakverk! Tweeks Corny Crunch passar så perfekt i de kladdiga muffinsen. Crunch + kladdkaka …

0
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x